Ανατροπή και πρώτη νίκη με… ιαπωνική υπογραφή για την Μπόχουμ

Ο Ασάνο έφερε μόνος του τούμπα το παιχνίδι στο “Jonathan-Heimes-Stadion am Böllenfalltor” με δύο προσωπικά γκολ και έδωσε στην ομάδα του το πρώτο τρίποντο (2-1) στη φετινή Bundesliga. Τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για την Ντάρμσταντ μετά την ιστορική συντριβή από την Μπάγερν και την ήττα από την Λειψία.

O Αγώνας

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού καταγράφηκε μόλις στο δέκατο λεπτό όταν ο Σκάρκε (Ντάρμσταντ) με δυνατό σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι των φιλοξενουμένων. Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και δεν απειλήθηκαν καθόλου. Στην πρώτη επίσκεψη της Μπόχουμ, ωστόσο, άνοιξε το σκορ με ωραία προσωπική ενέργεια του Ασάνο στο 25′ (1-0). Η ισορροπία στο σκορ επανήλθε στο 43′, όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν… βόλεϊ στην περιοχή της ομάδας του Λετσχ. Ο Πφάιφερ με κεφαλιά πάσαρε στον Νίρνμπεργκερ και αυτός επίσης με κεφαλιά, έφερε το παιχνίδι στο 1-1. Το σασπένς του πρώτου ημιχρόνου δεν τελείωσε εκεί, αφού το γκολ της ανατροπής από τον Κλάρερ ακυρώθηκε για οφσάιντ στο 45’+4′. Έτσι, η ισοπαλία έμεινε ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για δεύτερη φορά και πάλι με τον Ασάνο. Ο Ιάπωνας αξιοποίησε την ασίστ του Χόφμαν στο 54′ και με χαμηλό σουτ νίκησε τον πορτιέρε της Ντάρμσταντ (2-1). Η ομάδα του Λιέμπερνεχτ προσπάθησε να απαντήσει εκ νέου με τον Σκάρκε και τον Πφάιφερ στο 61′ και 62′ αντίστοιχα, χωρίς αποτέλεσμα. Το έργο δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο για αυτήν, όταν στο 70′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Χόλαντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 85′, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Ο Νίρνμπεργκερ σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85′ και αυτή ήταν η δεύτερη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο στο ματς. Έτσι η Μπόχουμ κατάφερε να αποδράσει με το… διπλό και να κάνει “σεφτέ” στο πρωτάθλημα.