“Δείχνει σφυγμό” η Κάλιαρι

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι κέρδισε την Τζένοα με 2-1, φτάνοντας στη δεύτερη σερί νίκη της και “ξεκολλώντας”, έστω και προσωρινά, από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μέσα σε ένα εικοσάλεπτο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο μισάωρο στο Κάλιαρι οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Στο 37′ ο Βάσκεζ είχε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για γκολ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων μετά από φάουλ και σουτ εντός περιοχής. Πέντε λεπτά μετά ο Λουβούμπο σκόραρε για τους γηπεδούχους, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ. Έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, ούτε με την προσωπική ενέργεια του Γκούντμουνσον στο 43′.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βιόλα στο 48′ (1-0), έπειτα από ωραίο τελείωμα. Το προβάδισμα τους δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Γκούντμουνσον ισοφάρισε σε 1-1 τρία λεπτά αργότερα με τελείωμα μέσα από την περιοχή. Οι παίκτες του Ρανιέρι δεν πτοήθηκαν και έψαξαν το εκ νέου προβάδισμα τους, το οποίο και πήραν στο 69′ με το όμορφο γκολ του Ζάπα (2-1). Η ομάδα της Γένοβας δεν απείλησε κυνηγώντας την ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά, μιας και οι φάσεις έγιναν από την πλευρά κυρίως των γηπεδούχων με στόχο το τρίτο γκολ. Αυτό, ωστόσο, δεν ήρθε ποτέ και το 2-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, δίνοντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην Κάλιαρι.