Ο Φέργκιουσον της δίνει “αέρα” Ευρώπης

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα επικράτησε της Λάτσιο με 1-0 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για να καθιερωθεί στις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με το σύνολο του Σάρι να προβληματίζει με την αστοχία του.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την 11η αγωνιστική της Serie A, η Μπολόνια φιλοξένησε τη Λάτσιο, με τις δυο ομάδες να έχουν στόχο την νίκη για να μπουν στις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στο πρώτο μέρος οι Ρωμαίοι δεν κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, με την Μπολόνια να κυριαρχεί. Οι ευκαιρίες που σημειώθηκαν δεν ήταν αξιόλογες με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να έχουν πετύχει κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τιάγκο Μότα έκανε εξαιρετική αρχή, καθώς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φέργκιουσον στο 46ο λεπτό, βάζοντας μπελάδες στο σύνολο του Σάρι. Οι παίκτες της Μπολόνια έψαχναν και άλλες λύσεις μέσα από το δημιουργικό ρεπερτόριο του Σκωτσέζου, για να δημιουργήσουν τα ρήγματα στην άμυνα των “λατσιάλι“. Με τα δεδομένα που είχαν θέσει στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, όλα έδειχναν πως η ισοφάριση θα έρθει μέσα τα αμυντικά κενά που έχει η Μπολόνια, απέναντι στα επιθετικά όπλα της ομάδας από τη Ρώμη. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 18 βαθμούς και να σκαρφαλώνουν στην έκτη θέση της Serie A.

ΓΚΟΛ: 46′ Φέργκιουσον

Κίτρινες: 35′ Πέδρο, 50′ Ρομανιόλι, 50′ Φέργκιουσον, 56′ Μπεουκέμα, 65′ Λουίς Αλμπέρτο, 80′ Τζακάνι, 90+6 Ίσακσέν
Κόκκινες:-
Δοκάρι:-

Μπολόνια (Μότα): Σκορπούσκι, Μπεουκέμε, Καλαφιόρι, Πος, Λυκογιάννης (80′ Κρίστιανσεν), Φρόιλερ, Αϊμποισέρ (73′ Μορό), Ορσολίνι, Φέργκισον, Σαλαμέικερς (81′ Εντόϊ), Ζιρκτζέ (90+3 Φαμπιάν)

Λάτσιο (Σάρι): Προβεντέλ, Ρομανιόλι,Πάτριτς, Μάρουσιτς (48′ Πελεγκρίνι), Λατζάρι, Γκεντουζί (81′ Καμάντα), Ροβέλα, Λουίζ Αλμπέρτο, Πέδρο (57′ Τζακάνι), Καστελάνο (57′ Ιμόμπιλε), Άντερσον (81′ Ίσακσεν)