Δεν το… κουνάει από την κορυφή η Ίντερ

Οι “νερατζούρι” πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό στο “Gewiss Stadium” και παρέμειναν στην κορυφή της Serie A, καθώς επικράτησαν της Αταλάντα με 2-1 για την 11η στροφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Μπέργκαμο, με την Ίντερ να επικρατεί της Αταλάντα στο “Gewiss Stadium”. Οι “νερατζούρι”  προηγήθηκαν 2-0, με τα τέρματα των Τσαλχάνογλου και Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σκαμάκα σε 2-1, ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για την συνέχεια. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο ρυθμός ήταν αργός, χωρίς να υπάρχουν σπουδαίες ευκαιρίες. Η πρώτη απειλή του ματς ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 21′ ο Ρουτζέρι “δοκίμασε” τα πόδια του αλλά το σουτ πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Με την παραγωγή των φάσεων να είναι πενιχρή, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το “δώρο” του Μούσο. O Αργεντινός πορτιέρε ανέτρεψε τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ στην προσπάθειά του να τον ντριπλάρει. Έτσι, ο Τσαλχάνογλου δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 στο 40′ για την Ίντερ. Μάλιστα, αυτό ήταν το τέταρτο τέρμα για τον Τούρκο μεσοεπιθετικό στην Serie A. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα αγώνα με ελάχιστες φάσεις.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 58′ ο Μικιταριάν “σέρβιρε” στον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, με τον Αργεντινό επιθετικό να κάνει το 2-0, έπειτα από ένα άψογο τελείωμα. Μάλιστα, αυτό ήταν το 12ο τέρμα του 26χρονου φορ, όντας ο πρώτος σκόρερ στην Serie A, διανύοντας μια εκπληκτική σεζόν και άριστη σχέση με τα αντίπαλα δίχτυα τη φετινή σεζόν. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι τρία λεπτά αργότερα βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, ξαναζεσταίνοντας το “Gewiss Stadium“. O Λούκμαν πραγματοποίησε εξαιρετική προσπάθεια, ο οποίος πάσαρε εξαιρετικά στο Σκαμάκα με τον Ιταλό επιθετικό να κάνει το 2-1. Οι “μπεργκαμάσκι” με την ψυχολογία του γκολ, έχασαν άλλες δυο ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Αρχικά, το σουτ του Λούκμαν σταμάτησε στον Ζόμερ στο 74′. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 81΄, καθώς ο Ελβετός τερματοφύλακας είπε “όχι” στον Σκαμάκα. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στο δρόμο για το Σκουντέτο.

Έτσι, οι “νερατζούρι” παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς, ενώ η Αταλάντα έμεινε στην 5η θέση και στους 19 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: 61′ Σκαμάκα / 40′ Tσαλχάνογλου, Μαρτίνεζ
Κίτρινες: 26′ Ντε Ρουν, 35′ Κολάσινατς, 85′ Τολόι / 89′ Ντάμφρις
Kόκκινες: 90′ Τολόι
Δοκάρι:

Αταλάντα: Μούσο, Σκαλβίνι(62′ Τολόι), Τζιμσίτι, Κολάσινατς (55′ Πάσαλιτς), Τζαπακόστα (55΄Χάτεμπουρ), Ντε Ρον, Έντερσον, Ρουτζέρι, Κόπμαϊνερς, Λούκμαν, Σκαμάκα

Ίντερ: Ζόμερ, Παβάρ (33′ Νταρμιάν), Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου(86′ Ασλάνι), Μικίταριαν (70′ Φρατέζι), Ντιμάρκο( 70′ Αουγκούστο), Μαρτίνες(86′ Σάντσεζ), Τουρά