“Άλωσε” την Βερόνα με… διπλό Κολόμπο και ασίστ Κυριακόπουλου

Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο νίκησε εκτός έδρας με 3-1, αφού ο 21χρονος επιθετικός του βρέθηκε σε σπουδαία μέρα και σκόραρε δύο τέρματα, με τον Έλληνα αμυντικό να βγάζει την ασίστ για το τρίτο γκολ!

Η Βερόνα φιλοξένησε την Μόντσα στο “Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκόντι”, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν το… ταλέντο του Κολόμπο και αποκόμισαν την τρίτη τους ήττα στην έδρα τους, αλλά και την όγδοη συνολικά. Μάλιστα, το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων σκόραρε ο Τσατσουά από ασίστ του Γιώργου Κυριακόπουλου.

Η Μόντσα έδειξε τις ορέξεις της από… νωρίς! Πιο συγκεκριμένα, στο 8′, ο Λορέντσο Κολόμπο ήθελε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντάς την στην κάτω αριστερή γωνία. Ωστόσο, ο Λορέντσο Μοντίπο έκανε την επέμβαση και την έστειλε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πάμπλο Μάρι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού ήθελε να εκμεταλλευτεί την εκτέλεση κόρνερ, αλλά βρήκε το αριστερό δοκάρι.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν στο 33′, όταν και ο Όντρεϊ Ντούντα πέρασε δύο αμυντικούς της Μόντσα με ατομική ενέργεια και σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, με το σκορ να παραμένει 0-0. Σε αυτό το σημείο, η Βερόνα διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Τζουζέπε Κόλου, τον διαιτητή του αγώνα, θέλοντας να διεκδικήσει πέναλτι. Ωστόσο, ο Ιταλός ρέφερι δεν θεώρησε πως συνέβη κάτι το αντικανονικό και άφησε την αναμέτρηση να συνεχιστεί. Στο 39′, η Μόντσα θα μπορούσε με τεράστια ευκολία να κάνει το 1-0, με τον Αντρεά Κολπάνι να περνάει τον κίπερ της γηπεδούχου ομάδας, αλλά να αστοχεί σε κενή εστία! Δύο λεπτά ύστερα όμως, ο 24χρονος μέσος “τροφοδότησε” στον Λορέντσο Κολόμπο και εκείνος σκόραρε το πολυπόθητο γκολ, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Βερόνα έχασε ακόμη μία ευκαιρία και αυτή την φορά για να ισοφαρίσει και να… γλιτώσει. Για την ακρίβεια, στο 47′, ο Φεντερίκο Μπονατσόλι μάζεψε το… ριμπάουντ από την εστία του Ντι Γκρεγκόριο αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει στη συνέχεια. Στο 55′, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν άλλη μία φάση για γκολ, με τον Μίλαν Τζούριτς να πιάνει ψηλά την μπάλα με κεφαλιά, μέσα στην περιοχή, αλλά να μην μπορεί να την βάλει στα δίχτυα.

Στο 74′ όμως, η Μόντσα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Βερονέζων και ο Λορέντσο Κολόμπο σκόραρε για δεύτερη φορά, κάνοντας το 2-0 με υπέροχη ατομική ενέργεια. Δέκα λεπτά μετά, ο Γιώργος Κυριακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και έβγαλε υπέροχη σέντρα στον Λούκα Καλντιρόλα, ο οποίος έκανε το 3-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Η Βερόνα βρήκε αντίδραση στο 86′, όταν ο Σιρίλ Νγκονζέ πάσαρε στον Μίχαελ Φολορούνσο, ο οποίος μετέτρεψε την φάση σε γκολ, μειώνοντας σε 3-1, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας την αναμέτρησης. Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε να σκοράρει στο 90+2′, με τον Τζάκσον Τσατσουά να κάνει καλή κίνηση αλλά η σέντρα του δεν ήταν και η καταλληλότερη, αδυνατώντας να βρει κάποιον συμπαίκτη του. Έτσι, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 3-1.

ΓΚΟΛ: 86′ Φολορούνσο – 41′ Κολόμπο, 73′ Κολόμπο, 84′ Καλντιρόλα
Κίτρινες: 70′ Νταβίντε Φαραόνι – 26′ Ντ’ Αμπρόσιο, 45′ Κολόμπο