Οι Ναπολιτάνοι “άλωσαν” το Σαλέρνο

Το σύνολο του Ρουντί Γκαρσιά είχε ένα εύκολο απόγευμα εκτός έδρας, αφού επικράτησε της Σαλερνιτάνα με τελικό σκορ 2-0. Μάλιστα, οι παίκτες του Γάλλου τεχνικού έδειξαν τις… ορέξεις τους από νωρίς, κρατώντας επίσης την εστία τους “ανέπαφη”.

Η Σαλερνιτάνα υποδέχθηκε την Νάπολι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A, στο “Stadio Arechi” στο Σαλέρνο. Η ομάδα του Φιλίπο Ινζάγκι δεν μπόρεσε να αντισταθεί στις επιθετικές αρετές της περσινής πρωταθλήτριας Ιταλίας, η οποία έβαλε τις βάσεις από το 13′ και… το κερασάκι στην τούρτα στο 82′.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 13ο λεπτό, η οποία ήταν και το πρώτο γκολ του ματς. Πιο συγκεκριμένα, ο Πιότρ Ζιελίνσκι “τροφοδότησε” τον Τζάκομο Ρασπαντόρι και εκείνος μέσα από την περιοχή μετέτρεψε τη φάση σε γκολ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την αριστερή πλευρά, για το 1-0. Στο 15′, ο Ματέο Πολιτάνο παραλίγο να επεκτείνει το σκορ, αλλά ο Γκιγιέρμο Οτσόα απέκρουσε τη φάση και την έστειλε κόρνερ, από το οποίο δεν κινδύνεψε. Ο Αντόνιο Ραπουάνο σφύριξε για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει ως έχει.

Στο 49ο λεπτό, ο Ιταλός επιθετικός της Νάπολι είχε και δεύτερη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά όπως στην πρώτη, έτσι και σε αυτή “σπατάλησε” την στιγμή. Πιο συγκεκριμένα, ο Πολιτάνο θα μπορούσε να είχε σκοράρει για το 2-0 με υπέροχο σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στο 61ο λεπτό, ο Ζιελίνσκι ήθελε να βάλει την “στρογγυλή θεά” για άλλη μία φορά στο τέρμα, αλλά ο Μεξικανός κίπερ της Σαλερνιτάνα δεν το επέτρεψε.

Ωστόσο, στο 82′, ο Ελίφ Ελμάς πέτυχε ό,τι δεν μπόρεσαν οι συμπαίκτες του νωρίτερα, με σουτ στην κάτω δεξιά γωνία, το οποίο ο Οτσόα δεν μπορούσε να πιάσει, κάνοντας έτσι το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.