Σαρωτική η Ντόρτμουντ στο… κυνήγι του τίτλου!

Απίθανη εμφάνιση από τους Βεστφαλούς, που διέλυσαν με 6:0 τη Βόλφσμπουργκ για την 31η αγωνιστική της Bundesliga και δηλώνουν έτοιμοι να παλέψουν μέχρι τέλους για το πρωτάθλημα.

Πολλοί ίσως περίμεναν ότι η Ντόρτμουντ θα δυσκολευτεί απέναντι στους “λύκους”, ωστόσο το σύνολο του Τέρζιτς τους επιφύλασσε την πιο πειστική εμφάνιση της σεζόν και παρέμεινε σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Μπάγερν, τρεις στροφές πριν το φινάλε του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο χορός των γκολ άνοιξε νωρίς, με τον Αντεγέμι να σκοράρει με κεφαλιά για το 1:0 στο 14ο λεπτό. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στο δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, δίνοντας την ασίστ στον Αλέ και ο Ιβοριανός με πλασέ από κοντά έγραψε το 2:0 στο 28’. Ο Μάλεν ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ πριν το ημίχρονο, κάνοντας το 3:0 στο 37ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ δεν χαλάρωσε και έφθασε σε ακόμη τρία γκολ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Στο 54’ ο Μπέλιγχαμ έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, καθώς με ωραίο μακρινό σουτ έκανε το 4:0 και πέντε λεπτά αργότερα (59’) ο Αντεγέμι διπλασίασε τα τέρματά του, πετυχαίνοντας το 5:0.

Στο 65’ ο Γερμανός επιθετικός έχασε την ευκαιρία να φθάσει σε χατ-τρικ, αφού αστόχησε από τα έντεκα βήματα, ωστόσο η ομάδα πέτυχε τελικά το 6:0, με το δεύτερο γκολ του Μπέλιγχαμ στο 86’.