Νίκη σωτηρίας στο… 90’+12′!

Χάρη σε ένα τέρμα του Μάριους Μπίλτερ στις… καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, η Σάλκε κατάφερε να “αποδράσει” από τη “Mewa Arena”, επικρατώντας με 3:2 της Μάιντς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό, χάρη σε ένα εξαιρετικό τελείωμα του Μπίλτερ. Λίγο αργότερα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα, με σουτ του Κενάν Κάραμαν που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στο 53′ ήρθε η ισοφάριση, μετά από προσπάθεια του Λεάντρο Μπαρέιρο με το κεφάλι. Στο 60′, οι “βασιλικοί μπλε” πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ, αυτή τη φορά με τον Τομ Κράους, από δημιουργία του Κάραμαν. Στο 70′, ο Άαρον Μάρτιν πέτυχε τη δεύτερη ισοφάριση, με μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Ο τελευταίος λόγος όμως άνηκε στη Σάλκε, η οποία κέρδισε πέναλτι στο… 90’+9′. Ο Μπίλτερ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με χαρακτηριστική άνεση, διαμορφώνοντας το τελικό 3:2 στο 90’+12′.

Πλέον, το σύνολο του Τόμας Ρέις βρίσκεται… εκτός ζώνης υποβιβασμού για πρώτη φορά μετά από μήνες, έχοντας 30 βαθμούς στην 14η θέση. Από την άλλη, η Μάιντς έμεινε 8η με 45 πόντους και έχασε σπουδαία ευκαιρία να πιάσει τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στην πρώτη 6άδα.

ΓΚΟΛ: 53′ Μπαρέιρο, 70′ Μάρτιν – 26′, 90’+12′ Μπίλτερ, 60′ Κράους

Κίτρινες: 40′ Αζόρκ, 90’+11′ Κάτσι, 90’+14′ Μπαρέιρο, 90’+14′ Κορ – 90’+14′ Ντρέξλερ