Βήμα τίτλου και διαφοράς!

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2:1 της Βέρντερ Βρέμης κι έκανε σημαντικό… άλμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και για τη διαφορά από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Το πρωτάθλημα της Bundesliga έχει αρκετές αγωνιστικές ακόμη και η κορυφή παραμένει αμφίρροπη. Παρ’ όλα αυτά, η Μπάγερν Μονάχου έκανε σημαντικό βήμα και παρέμεινε στην κορυφή, παίρνοντας και διαφορά τεσσάρων πόντων από την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία έχει ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ θέλησε να επιβληθεί από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι έφταναν την μπάλα στην περιοχή της Βέρντερ, αλλά καμία εκ των προσπαθειών δεν μετουσιώθηκε σε τελική ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Στο 8′, ο Γκνάμπρι έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μία ωραία κάθετη, σούταρε και ο Παβλένκα κράτησε το μηδέν. Οι Βαυαροί συνέχισαν να απειλούν την εστία των γηπεδούχων, αλλά αδυνατούσαν να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 21′, ο Παβάρ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Παβλένκα αποσόβησε ξανά τον κίνδυνο. Στο 29′, η Βέρντερ απείλησε για πρώτη φορά. Ο Μπιτενκούρτ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο Σόμερ ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο. Η Μπάγερν, από την πλευρά της, συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στον αγώνα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τόμας Τούχελ ενέτεινε τις προσπάθειές της, θέλοντας να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Οι Βαυαροί καραδοκούσαν στην εστία του Παβλένκα, αναζητώντας συνεχώς τρόπους για να την απειλήσουν. Στο 56′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκνάμπρι βρήκε τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος επιθετικός σούταρε άστοχα. Στο 62′, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της. Ο Γκνάμπρι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή από τον Μουσιάλα και νίκησε τον Παβλένκα με ένα ωραίο σουτ για το 1:0. Αφού έλυσαν τον… γόρδιο δεσμό, οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν με στόχο ένα δεύτερο γκολ. Στο 73′, αυτό επιτεύχθηκε. Ο Μαζράουι βρήκε με όμορφο τρόπο τον Σανέ και ο τελευταίος νίκησε τον γκολκίπερ της Βέρντερ για το 2:0. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ήθελαν να μειώσουν. Στο 75′, έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Σμιντ και τον Στέιτζ, αλλά στο 87′ κατάφεραν να κάνουν το 2:1. Ο Σμιντ πήρε μία όμορφη πάσα από τον Βέλκοβιτς και έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σόμερ. Εν συνεχεία, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η Μπάγερν Μονάχου πήρε το διπλό με 2:1.

ΓΚΟΛ: 87′ Σμιντ / 62′ Γκνάμπρι, 73′ Σανέ
Κίτρινες: 20′ Πίπερ, 31′ Φριντλ / 16′ Κανσέλο
Κόκκινη:-

Βέρντερ Βρέμης (Όλε Βέρνερ): Παβλένκα, Σταρκ, Πίπερ (55′ Βέλκοβιτς), Φριντλ, Βέισερ, Γκρος (77′ Γκρούεφ), Γιουνγκ (77′ Μπιουκάναν), Μπιτενκούρτ (82′ Σμιντ), Στέιτζ, Σμιντ, Ντουκς (77′ Φίλιπ)

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Σόμερ, Παβάρ, Ντε Λιχτ, Μαζράουι, Κανσέλο, Γκράβενμπερχ (64′ Μίλερ), Κίμιχ, Κομάν (64′ Σανέ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Μανέ (88′ Σαρ)