Βήμα παραμονής για Άουγκσμπουργκ και Χόφενχαϊμ, ανέβηκε 3η η Λειψία

Πέντε αναμετρήσεις άνοιξαν την αυλαία της 31ης αγωνιστικής στη Bundesliga και κάποιες ομάδες βγήκαν κερδισμένες σχετικά με τη “μάχη” της σωτηρίας και τα εισιτήρια του Champions League.

Άουγκσμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1:0

Ένα παιχνίδι χωρίς φάσεις, του οποίου η εξέλιξη ευνόησε τους γηπεδούχους, που πήραν ένα τρίποντο, ιδιαίτερα σημαντικό για τους στόχους τους. Το 0:0 του πρώτου μέρους ήταν δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα, όμως οι Βαυαροί πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ ο Μπέλιο έκανε το 1:0, το οποίο η ομάδα του κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος, χωρίς μεγάλη δυσκολία.

Γκλάντμπαχ – Μπόχουμ 2:0

Τα “πουλάρια” επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους, αν και η Μπόχουμ τους έβαλε δύσκολα, έχοντας καλή ανασταλτική λειτουργία. Ο Γιόνας Χόφμαν άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας με σουτ το 1:0 στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση με τον Φίλιπ Χόφμαν, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 60’. Τελικά, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Στιντλ να διαμορφώνει το τελικό 2:0.

Φράιμπουργκ – Λειψία 0:1

Μία μεγάλη αναμέτρηση για τις θέσεις στην πρώτη τετράδα, που έβγαλε ξεκάθαρα κερδισμένους, τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στον βαθμολογικό πίνακα, τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και έφθασαν στη νίκη, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Κέβιν Καμπλ στο 73ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή.

Χέρτα – Στουτγκάρδη 2:1

Οι Βερολινέζοι μπόρεσαν να μετατρέψουν σε γκολ την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού κι έτσι να προηγηθούν με 1:0 στο 29’, έπειτα από καρφωτή κεφαλιά του Κεμπφ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τον Γκιρασί να σκοράρει στο 38’ για το 1:1. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα, πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Ο Νιεντερλέχνερ ήταν αυτός που στο 45’ πέτυχε το 2:1. H “γηραιά κυρία” διαχειρίστηκε σωστά αυτό το προβάδισμά της στο δεύτερο μέρος, όπου οι φάσεις ήταν λιγοστές, με συνέπεια το σκορ να μην αλλάξει μέχρι το τέλος.

Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3:1

Στη “Ράιν-Νέκαρ Αρένα” του Ζίνσχαϊμ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους από νωρίς. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μπάουμγκαρτνερ άνοιξε το σκορ, κάνοντας με κεφαλιά το 1:0. Ωστόσο το ματς κρίθηκε από ένα εκρηκτικό τελευταίο πεντάλεπτο που είχε η Χόφενχαϊμ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 41’ ο Κράμαριτς νίκησε τον Τραπ από τα έντεκα βήματα και έγραψε το 2:0 και ο Μπεμπού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους “κλείδωσε” ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του, κάνοντας το 3:0. Όμως οι ισορροπίες άλλαξαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Ενσόκι αντίκρισε κόκκινη κάρτα στο 49’ και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες. Λίγο αργότερα (54’) ήρθε η μείωση από την Άιντραχτ σε 3:1 με γκολ του Γκέτσε. Οι “αετοί” πήραν τα ηνία του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και παρά το γεγονός ότι ήταν απειλητικοί, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Παρασκευή 5 Μαΐου

Μάιντζ – Σάλκε 2:3Λεβερκούζεν – Κολωνία 1:2

Σάββατο 6 Μαΐου

Άουγκσμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1:0Γκλάντμπαχ – Μπόχουμ 2:0Φράιμπουργκ – Λειψία 0:1Χέρτα Βερολίνου – Στουτγκάρδη 2:1Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3:119:30 Βέρντερ Βρέμης – Μπάγερν Μονάχου