“Καθάρισε” η Κολωνία, έμπλεξε η Λεβερκούζεν

Η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ επικράτησε με 2:1 του συνόλου του Τσάμπι Αλόνσο στην “Bay Arena” και πλέον μπορεί να νιώθει… άνετα, την ώρα που οι “ασπιρίνες” δημιούργησαν προβλήματα στον εαυτό τους.

Μόλις στο 14ο λεπτό, ο Ντάβι Σέλκε άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από ωραίο γέμισμα του Φλόριαν Κάινζ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σχετικά γρήγορα, με τους Μουσά Ντιαμπί και Αμινέ Αντλί να συνεργάζονται υποδειγματικά και τον δεύτερο να τελειώνει τη φάση. Τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο δεν σταμάτησαν εκεί, μιας και στο 36′, ο Γιάν Τίλμαν βρήκε με ωραία σέντρα τον Σέλκε, ο οποίος σκόραρε ξανά για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Η Λεβερκούζεν στη συνέχεια ήταν… ακίνδυνη και περιορίστηκε σε μία ήττα που την πληγώνει πολύ βαθμολογικά.

Αυτό συμβαίνει επειδή ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παρέμεινε στους 48 βαθμούς και την 6η θέση, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει την 5η Λειψία (54 βαθμοί), αλλά και να απομακρυνθεί από την 7η Βόλφσμπουργκ (46 βαθμοί). Από την άλλη, η Κολωνία ανέβηκε στη 10η θέση, απέχει κατά 10 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού και μπορεί πλέον να νιώθει… πολύ άνετα.

ΓΚΟΛ: 28′ Αντλί – 14′, 36′ Σέλκε

Κίτρινες: 80′ Αντλί – 45′ Τίλμαν, 69′ Όλεσεν, 71′ Σέλκε, 80′ Τσαμπότ, 80′ Μάινα, 83′ Σμιτς