“Απέδρασε” από την Ανδαλουσία η Αθλέτικ

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των Βάσκων για τη νέα χρόνια, καθώς επικράτησαν 2-0 της Σεβίλλης στο “Ramón Sánchez Pizjuán Stadium” για την 19η αγωνιστική της La Liga και “σκαρφάλωσαν” στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την κατοχή να είναι μοιρασμένη και την Μπιλιμπάο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 25′, αλλά το σουτ Νίκο Γουίλιαμς πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, η πίεση των Βάσκων μετουσιώθηκε σε γκολ πέντε λεπτά αργότερα. Στο 30′ o Ινίγκο Ρουίθ ντε Γκαλαρέτα “τροφοδότησε” τον Βέσγκα, ο οποίος με ένα ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Βαλβέρδε ξεκίνησε πιο δυνατά και απείλησε στο 46′. Ο Νίκο Γουίλιαμς βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή αλλά ήταν άτυχος, καθώς η προσπάθεια του “σταμάτησε” στο οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έδειχναν ανήμποροι στην αναμέτρηση, πραγματοποιήσαν την πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία στο 56′. Ο Σούσο δοκίμασε τα… πόδια του αλλά το σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία των Βάσκων. Μάλιστα, στο 76′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα ξανά και “κλείδωσαν” το “τρίποντο”. Συγκεκριμένα, ο Παρέδες βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και με ένα άριστο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε το σκηνικό, με τους Βάσκους να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο “διπλό” στην Ανδαλουσία, καθώς με αυτή τη νίκη “σκαρφάλωσαν στην 3η θέση με 38 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Σεβίλλη συνέχισε στα αρνητικά αποτελέσματα και “έπεσαν” στην 16η θέση με 16 βαθμούς.