Νίκη-ανάσα για την Γρανάδα

Η ομάδα του Μεντίνα υποδέχτηκε την Καντίθ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στο ντέρμπι της ουράς με 2-0 χάρις στα τέρματα του Ουζούνι στο 22ο λεπτό και του Θαραγόθα στο 70ο λεπτό. Αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη για τους νεοφώτιστους μετά από 15 αναμετρήσεις στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 18ο λεπτό η ομάδα του Μεντίνα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπογιέ αλλά το τέρμα του Αργεντινού ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του διαιτητή για χέρι στην αρχή της φάσης. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό η Γρανάδα παραβίασε για ακόμα μια φορά την εστία του Λεντέσμα, ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ μοίρασε με το κεφάλι στον Ουζούνι και αυτός με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 1-0. Η Καντίθ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπατάγια αλλά ο Πουλίδο μετά από εξέταση του VAR διέταξε τη συνέχεια του παιχνιδιού, με το γκολ του Αλβανού εξτρέμ να χωρίζει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Σομπρίνο στο 55ο λεπτό δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Οι γηπεδούχοι έχοντας το υπέρ τους αριθμητικό πλεονέκτημα πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και στο 70 λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Νέβα πάσαρε στον Θαραγόθα και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε για να κάνει το 2-0 και να δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Μεντίνα να πανηγυρίζει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα μετά από 15 αγώνες.