Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Αλαβές, αλλά με γκολ του Θουμπιμέντι στο 90’+7′ ισοφάρισε σε 1-1 και “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ… γλίτωσε το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Αλαβές με γκολ του Θουμπιμέντι στο 90’+7′ της αναμέτρησης για το τελικό 1-1 στο “Ανοέτα”. Έτσι, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 6η θέση της La Liga, χάνοντας όμως την ευκαιρία να πλησιάσουν την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Ρεμίρο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 36′ και παρότι δέχτηκαν αρκετές φάσεις κατάφερα στο 76′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ριόχα να πάρουν το προβάδισμα. Όμως στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θουμπιμέντι ισοφάρισε για τους Βάσκους και έγινε ο λυτρωτής τους.

Η Αλαβές πήρε τον βαθμό αλλά είναι πάντα σε… κίνδυνο, όντας τέσσερις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.