Έκανε το χρέος της και περιμένει η Βασίλισσα | Ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη η Θέλτα

Οι Μαδριλένοι αν και αγχώθηκαν πήραν τη νίκη κόντρα στην Μαγιόρκα με 1-0 χάρις στην κεφαλιά “οβίδα” του Ρούντιγκερ στο 78ο λεπτό (1-0) και περιμένει το δώρο από την συμπολίτισσα για να βρεθεί μόνη πρώτη, ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπέτις με 2-1 και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μαγιόρκα 1-0

Οι “μερένγκες” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν δικαιολόγησαν τον τίτλο του φαβορί για το σημερινό παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία των Μαδριλένων να ανοίξουν το σκορ ήρθε στο 20ο λεπτό όταν ο Μόντριτς πάσαρε στον Βινίσιους, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ακόμα μια ευκαιρία παρουσιάστηκε στα πόδια του 23χρονου σούπερ σταρ αλλά και πάλι δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά τα καρέ του Λούνιν στο 43ο λεπτό με τον Σάντσεθ να παίρνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία άνηκε στην Μαγιόρκα με τον Ροντρίγκες στο 54ο λεπτό να κάνει ένα υπέροχο σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι  του Λούνιν. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ρεάλ στο δεύτερο 45λεπτό ήρθε στο 72ο λεπτό με τον Χοσέλου να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από κοντινή απόσταση. Ότι δεν κατάφερε ο Ισπανός επιθετικός πριν από έξι λεπτά το πέτυχε ο Ρούντιγκερ στο 78ο λεπτό, ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γερμανός αμυντικός πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Αντσελότι κράτησε το υπέρ της 1-0 ως το τέλος της αναμέτρησης και περιμένει το βράδυ το δώρο από την συμπολίτισσα Ατλέτικο για να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Θέλτα-Μπέτις  2-1

Το ματς ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ίσκο βρήκε τον Ρουιμπάλ και αυτός με ένα ψύχραιμο τελείωμα άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 16ο λεπτό με τον Άσπας να ευστοχεί από τα 11 μέτρα κάνοντας το 1-1. Οι ομάδα από την Γαλικία πίεσε και για δεύτερο γκολ πριν από την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου αλλά οι προσπάθειες τον Μινγκέθα στο 26ο λεπτό και Άσπας στο 31ο λεπτό δεν ήταν ικανές για να νικήσουν τον Σίλβα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

Το δεύτερο μέρος διέφερε από το πρώτο, ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι αλληλεξουδετέρωσης. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους άνηκε στην Μπέτις με τον Ατιμίρα να κάνει ένα σουτ αλλά η άμυνα της Θέλτα έδιωξε πάνω στην γραμμή. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 84ο λεπτό αλλά το τέρμα του Στράντ Λάρσεν ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα έχουμε νικητή στο “Μπαλαϊδός” ο Σβέντεμπεργκ σαν από μηχανής Θεός με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 2-1. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μετά τη σημερινή της νίκη ξεκόλλησε από την ζώνη του υποβιβασμού προσπερνώντας την Καντίθ με 16 βαθμούς.