Η χρονιά άλλαξε… η Χιρόνα όχι

Στο ματς της χρονιάς η ομάδα του Μίτσελ πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης με 4-3, παραμένοντας έτσι μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς.

Η Χιρόνα ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις την αναμέτρηση κόντρα στην ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο δεύτερο λεπτό. Ο Βάλερι μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Τορέ και με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Η Ατλέτικο προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να αντιδράσει μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, κάτι που πέτυχε στο 14ο λεπτό όταν ο Γκριεζμάν με το κεφάλι βρήκε τον Μοράτα και αυτός με διαγώνιο σουτ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα αλλά στην προσπάθεια του Μαρτίν ο Όμπλακ είχε απάντηση. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας ωστόσο δεν κατάφερε να έχει αντίδραση και στην επόμενη φάση. Ο Σάβιο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 2-1. Οι “ροχιμπλάνκος” έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 33ο λεπτό να φέρουν εκ νέου το ματς στα ίσα αλλά ο Γκαζανίγκα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γκριεζμάν. Και αφού ο Γάλλος δεν έκανε το 2-2 ο Μπλίντ από κοντά στο 39ο λεπτό έκανε το 3-1 δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν παράτησαν το ματς και πριν από την συμπλήρωση του πρώτου μέρους κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 3-2 πάλι με τον Ισπανό επιθετικό, ενώ στις καθυστερήσεις ο άλλοτε επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε χατ-τρίκ αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης, με την Χιρόνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 3-2. Αξίζει να σημειωθεί πως το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν και το πιο παραγωγικό τη φετινή σεζόν στην La Liga.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό. Στο 50ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκριεζμάν να κάνουν το 3-3 αλλά ο πορτιέρε της Χιρόνα είχε απάντηση. Ο Αργεντίνος τερματοφύλακας όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει το χατ-τρίκ από τον Μοράτα στιγμές αργότερα, Πιο συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Ντε Πόλ πάσαρε στον Ισπανό και αυτός με άπιαστο τελείωμα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα κάνοντας το 3-3. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η ομάδα από την Καταλονία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα αλλά το πλασέ του Ντόφμπικ σταμάτησε στον Όμπλακ. Το κρεσέντο των ευκαιριών συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους με τον Κούτο στο 73ο λεπτό να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων είχε και και πάλι απάντηση. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο, ο Πόρτου στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης πάσαρε στον Μαρτίν με τον τελευταίο να νικά τον Όμπλακ και να κάνει το 4-3 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Μετά από αυτή την τεράστια νίκη η ομάδα από την Καταλονία παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης με 48 βαθμούς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Το πρώτο ημίχρονο στο Χιρόνα-Ατλέτικο ήταν το πιο παραγωγικό ημίχρονο για την φετινή σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα.