“Άλωσε” τη Νάπολη και ανέβηκε στην κορυφή

Μεγάλη νίκη στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” πέτυχε η Ίντερ, που επικράτησε με 3-0 της Νάπολι εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Serie A και “σκαρφάλωσε” στην πρώτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος.

Διπλό κορυφής πήραν οι “νερατζούρι” στη Νάπολη, καθώς έφυγαν με τρεις πολύτιμους βαθμούς από τον ιταλικό Νότο, με τους οποίους προσπέρασαν την Γιουβέντους και ανέβηκαν μόνοι πρώτοι στην κατάταξη της γειτονικής χώρας.

Μόλις στο 13ο λεπτό η Ίντερ κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Τουράμ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε με τη βοήθεια του VAR, λόγω οφσάιντ. Τελικά, προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Τσαλχάνογλου να ανοίγει το σκορ στο 44ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για το σύνολο του Σιμόνε Ινζάγκι.

Στο δεύτερο μέρος, οι “νερατζούρι” μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 62ο λεπτό, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μαρτίνες βγήκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας της Νάπολι και ο Μπαρέλα απέφυγε με όμορφη κίνηση τους αμυντικούς των “παρτενοπέι” και εκτέλεσε τον Μέρετ με πλασέ για το 2-0.

Η Νάπολι δεν κατάφερε να βρει καλό επιθετικό ρυθμό και λίγο πριν από το φινάλε, η Ίντερ… σφράγισε την άνετη νίκη της. Συγκεκριμένα, στο 85′, ο Κουαρδάδο διάβασε σωστά τη φάση και ο Τουράμ υποδέχτηκε την μπάλα και την έστειλε από κοντά στα δίχτυα για το… κερασάκι στην τούρτα και το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 44′ Τσαλχάνογλου, 62′ Μπαρέλα, 85′ Τουράμ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Έλμας, 76′ Ραχμάνι / 78′ Νταρμιάν, 86′ Τουράμ

Νάπολι (Βάλτερ Ματσάρι): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Έστιγκαρντ, Νατάν (87′ Τζερμπίν), Έλμας (75′ Λίντστρεμ), Λόμποτκα (75′ Ζιελίνσκι), Ζαμπό Ανγκισά, Πολιτάνο (68′ Ρασπαντόρι), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ζόμερ, Νταρμιάν (86′ Μπίσεκ), Ντε Φράι (18′ Αουγκούστο), Ατσέρμπι, Ντάμφρις (77′ Κουαδράδο), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (77′ Φρατέζι), Ντιμάρκο, Τουράμ (86′ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες.