H Φιορεντίνα “καθάρισε” εύκολα την Σαλερνιτάνα | “Μοιρασιά” στην ματσάρα του “Friuli”

Οι “Βιόλα” είχαν ένα εύκολο απόγευμα και επιβλήθηκαν 3-0 της ομάδας του Σαλερνό στο “Artemio Franki” για την 14η αγωνιστική της Serie A. Στην ματσάρα του “Friuli”, το σύνολο του Γκαμπριέλε Τσόφι αναδείχθυκε ισόπαλο (3-3) με την Βερόνα.

Ουντινέζε-Βερόνα 3-2

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο “Stadio Friuli”. Με τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε η αναμέτρηση για την Ουντινέζε, η οποία προηγήθηκε στο 16′ με τον Καμπασέλ. O Σάμαρτζιτς σέντραρε, με τον Βέλγο αμυντικό να είναι ψύχραιμος και έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία του τέρματος, συνέχισαν την πίεση τους και για ένα δεύτερο. Κάτι που πραγματοποιήθηκε στο 30′, με το άψογο τελείωμα του Λορένζο Λούκα, έπειτα από την “τροφοδότηση” του Περέιρα. Ωστόσο, η Βερόνα έδειξε αντίδραση και μείωσε στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζούριτς στο 37′, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Βερόνα μπήκε πιο συγκεντρωμένη, δημιούργησε φάσεις και έφτασε στο δρόμος της ισοφάρισης στο 61′. Ο Σούσλοφ έκανε μια έξοχη σέντρα, με τον Νγκονζέ να σκοράρει ένα απίθανο γκολ με βολ-πλανέ. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν, με την Ουντινέζε να έλεγχε τον ρυθμό. Η πίεση απέδωσε καρπούς, όταν στο 72′ ο Τοβέν αποδεικνύοντας την εξαιρετική του τεχνική, έκανε μια ψηλοκρεμάστη σέντρα, με τον Λορένζο Λούκα την μετατρέπει σε ένα όμορφο γκολ. Ωστόσο, η Βερόνα δεν είπε την τελευταιά της λέξη και έφερε το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις. Ο Νγκονζέ έκανε το γέμισμα με τον Ανρί να παίρνει την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-3.

Έτσι, με αυτή την ισοπαλία, η Ουντινέζε… έμεινε στην 16η θέση με 12 βαθμούς. Από την άλλην, η Βερόνα βρίσκεται στην τριάδα της ζώνης υποβιβασμού και στην18η θέση με 10 βαθμούς.

Φιορεντίνα-Σαλερνιτάνα 3-0

Από το πρώτο μέρος “καθάρισε” την αναμέτρηση η Φιορεντίνα, η οποία βρήκε δυο τέρματα στα πρώτα 18′. Αρχικά, στο 6΄ο Μπελτράν έκανε το 1-0, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι “βιόλα” συνέχισαν την πίεση τους, και πέτυχαν και δεύτερο γκολ λίγο πριν την συμπλήρωση του 20λέπτου. Ο Μπιράγκι “τροφοδότησε” τον Σοτίλ, με τον Ιταλό επιθετικό να πραγματοποιεί το 2-0. Η Σαλερνιτάνα ήταν ανήμπορη, βλέποντας τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιορεντίνα συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και σημείωσε και τρίτο τέρμα στο 56′, με τον Μποναβεντουρά, κάνοντας περίπατο στο “Artemio Franki”. Μάλιστα, αυτό ήταν το 6ο γκολ του Ιταλού μέσου, ο οποίος διανύει μια εξαιρετική σεζόν. Στην συνέχεια, οι “βιόλα” συντήρησαν το προβάδισμα τους και έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα πλήρως.

Έτσι, με αυτή τη νίκη η Φιορεντίνα “ανέβηκε” στην 5η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η Σαλερνιτάνα παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και στους 8 βαθμούς.