Η Λέτσε… χάλασε το “πάρτι” του Λυκογιάννη (video)

Η γκολάρα του Έλληνα αμυντικού με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει το… τρίποντο στη Μπολόνια, καθώς το πέναλτι του Πίκολι στις καθυστερήσεις έσωσε το βαθμό (1-1) για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα στο “Stadio Via del Mare” για την 14η αγωνιστική της Serie A.

Νευρικές ήταν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα στης αναμέτρησης. Ο ρυθμός ήταν αργός, η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να πρωταγωνιστούν. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε από τους γηπεδούχους στο 31′. Ο Γκονζάλεζ υποδέχτηκε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή του ματς.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Μπολόνια να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να βρει τους χώρους για να “ξεκλειδώσει” την άμυνα της Λέτσε. Τη λύση, ωστόσο, για τους φιλοξενούμενους την “έδωσε” ο Λυκογιαννής στο 68′, ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο 58′. Ο Έλληνας αμυντικός με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-0, σκοράροντας για πρώτη φορά στην σεζόν.

Η Λέτσε στην συνέχεια προσπάθησε να βρει το δρόμο προς τη ισοφάριση, αλλά η άμυνα της Μπολόνια ήταν “συμπαγής” και “καθάρισε” όλες τις φάσεις. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Λέτσε βρήκε το “χρυσό” τέρμα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίκολι, ο οποίος έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Ντ’ Αβέρσα.

Έτσι, οι “ροσομπλού” παρέμειναν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, ενώ η Λέτσε με την τρίτη της συνεχόμενη ισοπαλία βρέθηκε στην 13η με 16 βαθμούς.