Ο Γκάτι άλωσε τη Μόντσα στο 90’+4′ και έστειλε τη “Γιούβε” στην κορυφή

Η “μεγάλη κυρία” του ιταλικού ποδοσφαίρου επικράτησε… δια πυρός και σιδήρου με 2-1 στο “Brianteo Stadium” και πήρε τους τρεις πόντους που την έστειλαν στην 1η θέση της Serie A, ένα βαθμό πάνω από την μισητή Ίντερ.

Η Γιουβέντους πέρασε από μία πολύ δύσκολη έδρα και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Μπορεί να αγχώθηκε, αλλά η ομάδα του Αλέγκρι κατάφερε να πάρει το… τρίποντο που την έστειλε στους 33 βαθμούς, την ώρα που οι “νερατζούρι” έχουν 32 και φιλοξενούνται από τη Νάπολι την Κυριακή (03/12).

Στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ανέτρεψε τον Φάμπρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Έλληνας πλάγιος μπακ διαμαρτυρήθηκε έντονα, αλλά εν τέλει τον… έσωσε ο Ντι Γκρεγκόριο που νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Βλάχοβιτς. Ωστόσο, στο κόρνερ που ακολούθησε την άστοχη εκτέλεση, ο Ραμπιό έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και νίκησε τον Ιταλό πορτιέρε, ανοίγοντας το σκορ.

Η συνέχεια του ματς ήταν αρκετά… ήσυχη, με τη Γιουβέντους να επιχειρεί να “σβήσει” το ματς. Όλα όμως άλλαξαν στο 90’+1′, όταν ο Καρμπόνι συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Περέιρα και νίκησε τον Σέζνι για το 1-1. Η “μεγάλη κυρία” ωστόσο δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Μόλις τρία λεπτά μετά, ο σκόρερ της έγινε… δημιουργός και ο Γκάτι έβαλε ένα “χρυσό” γκολ, για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

ΓΚΟΛ: 90’+1′ Καρμπόνι – 12′ Ραμπιό, 90’+4′ Γκάτι

Κίτρινη: 9′ Κυριακόπουλος – 30′ Μπρέμερ, 81′ Μίλικ