Έφυγε από τη Γένοβα με βαθμό η Έμπολι

Η ομάδα του Αντρεατσόλι απάντησε στην Τζένοα στο δεύτερο ημίχρονο και αμφότερες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας από έναν πόντο, με τελικό σκορ 1-1, από κεφαλιά του Καντσελιέρι.

Το σύνολο του Τζιλαρντίνο φιλοξένησε στην Γένοβα εκείνη την Έμπολι, στο “Λουίτζι Φεράρις”, για την 14η αγωνιστική της Serie A. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο “τρίποντο” και δέχθηκαν γκολ ισοφάρισης στο 67′.

Ο αγώνας:

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν πιο δυνατά σε σχέση με τους φιλοξενούμενους και αυτό φάνηκε από τις πρώτες καλές φάσεις του παιχνιδιού. Στο 20′, ο Ματέο Ρετέγκι έπιασε μία κεφαλιά κοντά στην εστία, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Τζούνιορ Μεσίας δέχθηκε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι. Στο 37′ όμως, ήταν η τρίτη και… φαρμακερή! Ο Μίλαν Μπάντελ “τροφοδότησε” υπέροχα τον Ρουσλάν Μαλινόφσκι, ο οποίος σκόραρε με μακρινό σουτ για το 1-0.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Έμπολι μπήκε με πρωταρχικό σκοπό την ισοφάριση. Έτσι κι έγινε! Στο 67′, ο Βίκτορ Κοβαλένκο πάσαρε στον Ματέο Καντσελιέρι και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού η Τζένοα δεν μπόρεσε να… διπλασιάσει τα τέρματά της.

ΓΚΟΛ: 37′ Μαλινόφσκι – 67′ Κατντσελιέρι

Κίτρινες: 37′ Μαλινόφσκι – 13′ Ρανόκια