Διέλυσε την Τσέλσι και συνεχίζει να ελπίζει

Η Άρσεναλ επικράτησε με 3:1 στο ντέρμπι του Λονδίνου που διεξήχθη στο “Emirates Stadium”, έσπασε το αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη και επέστρεψε στην κορυφή της Premier League.

Το ξεκίνημα των “κανονιέρηδων” ήταν… εκρηκτικό. Μόλις στο 18ο λεπτό ο Μάρτιν Έντεγκαρντ άνοιξε το σκορ χάρη σε ένα μακρινό σουτ. Ο Νορβηγός χαφ διπλασίασε τα ατομικά και ομαδικά τέρματα στο 31′, μετά από δεύτερη ασίστ του Γκρανίτ Τσάκα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκαμπριέλ Ζεσούς έκανε το 3:0, μετά από μία φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 65′ με τον Νόνι Μαντουέκε, σε μία φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Ματέο Κόβασιτς.

Πλέον, η Άρσεναλ βρίσκεται ξανά -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας με 78 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι που έχει και δύο ματς λιγότερα. Από την άλλη, η Τσέλσι έμεινε στην 12η θέση και έχει 39 πόντους, όντας πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Championship (9 βαθμοί διαφορά), από αυτές που οδηγούν στην Ευρώπη (15 βαθμοί διαφορά).

ΓΚΟΛ: 18′, 31′ Έντεγκαρντ, 34′ Ζεσούς / 65′ Μαντουέκε
Κίτρινες: – 80′ Κόβατσιτς