Εξάρα Ευρώπης για τους “γλάρους” | Λυτρώθηκε στο 90+4 η Μπρέντφορντ με ανατροπή

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 34η αγωνιστική της Premier League, με την Μπράιτον να επικρατεί με 6:0 της Γουλβς, φωνάζοντας παρούσα στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ οι “μέλισσες” πήραν τη νίκη με γκολ το 90+4, βυθίζοντας τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Μπράιτον – Γούλβς 5:0

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπράιτον, η οποία βρήκε γκολ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γουέλμπεκ τροφοδότησε τον Ουντάβ με μια ωραία πάσα μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να γράφει το 1:0, με τη φάση να εξετάζεται από το VAR και τον ρέφερι να εμμένει στην αρχική του απόφαση. Στο 13ο λεπτό οι “γλάροι” διεύρυναν το προβάδισμά τους. Ο Ενσίσο, βρήκε τον Γκρος, ο οποίος σούταρε για το 2:0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και περίπου στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου τριπλασίασαν τα τέρματά τους. Οι δημιουργοί του δεύτερου τέρματος συνεργάστηκαν ξανά κάνοντας το 3:0. Ο Γουέλμπεκ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας μόλις στο 39ο λεπτό το 4:0. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με γκολ για τη Μπράιτον. Ο Άγγλος σκόραρε ξανά για το εμφατικό 5:0, μόλις τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα της επανάληψης. Oι “γλάροι” συνέχισαν να πιέσουν και έφτασαν σε έκτο τέρμα με τον Ουντάβ να σκαράρει αφού είδε τον κίπερ της Γουλβς εκτός εστίας.

Μπρέντφορντ – Νότινγχαμ Φόρεστ 2:1

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά την αναμέτρηση, χωρίς καμία να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η Νότιγχαμ Φόρεστ, ήταν αυτή που βρήκε πρώτη δίχτυα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Ντανίλο να σκοράρει και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν τέρμα, με την Μπρένφορντ να φτάνει στην ισοφάριση, στο 82ο λεπτό. Ο Τόνεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση, ενώ στο 90+4 οι “μέλισσες” έκαναν την απόλυτη ανατροπή με το τέρμα του Ντσίλβα.