Έπεσαν έξω τα καράβια τους…

Λέστερ και Έβερτον κάθονται σε… αναμμένα κάρβουνα και παραμένουν κακόκεφες. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, “κόλλησαν” στο 2:2, αλλά και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε μία αναμέτρηση που “καίγονταν” και οι δύο, δεν κέρδισε καμία. Η Λέστερ και η Έβερτον έμειναν στο 2:2, για την 34η αγωνιστική της Premier League και εξακολουθούν να βρίσκονται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Μάλιστα, τα “ζαχαρωτά” είναι μέσα σε αυτή και οι εναπομείνασες αγωνιστικές είναι κρίσιμες.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, τα “ζαχαρωτά” έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή, ήρθε στο 9ο λεπτό. Ο Ιγουόμπι πάτησε στη μεγάλη περιοχή του Ίβερσεν, σούταρε και ο γκολκίπερ της Λέστερ απόκρουσε σε κόρνερ. Στο 14′, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έχοντας την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κάλβερτ-Λιούιν ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ίβερσεν και έκανε το 1:0 στην αναμέτρηση. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, η Λέστερ είχε απάντηση. Ο Φάες έκανε τη σέντρα μέσα στη περιοχή, ο Σογιουντσού την εκμεταλλεύτηκε κι έκανε το 1:1. Η Έβερτον συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας κι απειλούσαν διαδοχικά την εστία του Ίβερσεν. Παρ’ όλα αυτά, οι “αλεπούδες” κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 33′, ο Βάρντι εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του στην πάσα του Μάντισον και νίκησε τον Πίκφορντ για το 2:1. Η Έβερτον πάλεψε να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο, τη στιγμή που η Λέστερ έχασε πέναλτι με τον Μάντισον στο 45+9′.

Στο δεύτερο μέρος,  η ομάδα του Ντιν Σμιθ πήρε με το μέρος της την κατοχή της μπάλας, με στόχο να ελέγξει τον ρυθμό. Τα “ζαχαρωτά” αναζητούσαν διαδρόμους, έτσι ώστε να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και να διεκδικήσουν κάτι θετικό από την αναμέτρηση. Στο 54′, το σύνολο του Σον Ντάις κατάφερε να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα, με τον Ιγουόμπι να παίρνει το ριμπάουντ στην κατάλληλη θέση για να κάνει το 2:2. Στο 60′, οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να προηγηθούν εκ νέου, με τον Πίκφορντ να αποκρούει την προσπάθεια του Βάρντι.

ΓΚΟΛ: 22′ Σογιουντσού / 15′ Κάλβερτ-Λιούιν

Λέστερ (Ντιν Σμιθ): Ίβερσεν, Φάες, Σογιουντσού, Καστάνιε, Τόμας (88′ Κρίστιανσεν), Σουμαρέ, Εντιντί (61′ Ντακά), Τίλεμανς, Μάντισον, Μπαρνς (88′ Πράετ), Βάρντι

Έβερτον (Σον Ντάις): Πίκφορντ, Ταρκόφσκι, Κιν, Μικολένκο, Κόλμαν (45+5′ Πάτερσον), Γκουέιγ, Ντουκουρέ, Γκάρνερ, Ιγουόμπι, ΜακΝιλ, Κάλβερτ-Λιούιν