Πήρε τη ματσάρα των επτά γκολ η Κρίσταλ Πάλας

Η ομάδα του Ρόι Χόντσον… έβαλε τέσσερα τέρματα στη Γουέστ Χαμ στο “Selhust Park”, σε μία αναμέτρηση που έληξε με σκορ 4:3 και χάρισε… τρομερό θέαμα σε όσους την παρακολούθησαν.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Σούτσεκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από μία φάση διαρκείας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Αγιού στο 15′. Πέντε λεπτά αργότερα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και προηγήθηκαν χάρη σε τέρμα του Ζαχά. Στο 30′, οι παίκτες του Μόγιες υπέπεσαν σε ένα τραγικό λάθος και έδωσαν την ευκαιρία στον Σχλουπ να κάνει το 3:1. Οι Λονδρέζοι σκοράραν εκ νέου όμως, αυτή τη φορά με τον Αντόνιο στο 35′ και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο 64′, η ομάδα του Χόντσον κέρδισε την εσχάτη των ποινών, ο Έζε ανέλαβε την ευθύνη και νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 4:2 στο 66′. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε νέα μείωση από τη Γουέστ Χαμ, αυτή τη φορά με τον Ογκέρ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4:3. Τα “σφυριά” έμειναν στην 15η θέση, έχοντας 34 βάθμους και συνεχίζουν να βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι “αετοί” είναι πλέον 11οι, έχοντας 40 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισαν κατά ένα τεράστιο ποσοστό την παραμονή τους.

ΓΚΟΛ: 15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σχλουπ, 66′ Έζε (πεν.) – 9′ Σούτσεκ, 35′ Αντόνιο, 72′ Ογκέρ

Κίτρινες: 15′ Αγιού – 24′ Σούτσεκ, 58′ Κουφάλ