Κορυφή για τη Σίτι | Βύθισαν τη Λιντς τα “κεράσια”

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 34η αγωνιστική της Premier League, με τους Πολίτες να επικρατούν 2:1 της Φούλαμ και να ανεβαίνουν στην πρώτη θέση του Βαθμολογικού πίνακα. Η Γιουνάιτεντ, επικράτησε 1:0 της Άστον Βίλα, ενώ η Νιουκαστλ συνέχισε ακάθεκτη, κάνοντας ανατροπή κόντρα στη Σαουθάμπτον.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1:0

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, απειλώντας από νωρίς. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ράσφορντ βγήκε τετ-α-τετ αλλά εκτέλεσε άστοχα. Η Άστον Βίλα στη συνέχεια απάντησε, με φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, ο Μορένο πήρε τη μπάλα, με τον Ντε Χέα να λέει όχι. Οι “κόκκινοι διάβολοι” αντέδρασαν και έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Κασεμίρο, που επιχείρησε το σουτ και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 39ο λεπτό οι ομάδα του Τεν Χααγκ άνοιξε το σκορ. Ο Ράσφορντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Μαρτίνες να αποκρούει και τον Μπρούνο να παίρνει το ριμπάουντ και να εκτελεί για το 1:0. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Λίντελοφ να σώζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Ντάγκλας Λουίζ, ενώ στο 85ο λεπτό, οι “χωριάτες” έχασαν τεράστια ευκαιρία, με το 1:0 να παραμένει έως το τέλος και τους “κόκκινους διαβόλους” να παίρνουν το τρίποντο.

Μπόρνμουθ – Λιντς 4:1

Η Μπορνμουθ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, πίεσε και έφτασε στο γκολ με τον Λερμά, που άνοιξε το σκορ στο 21′, ενώ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας τους. Η Λιντς, προσπάθησε να απαντήσει και τα κατάφερε στο 33ο λεπτό, όπου μείωσε σε 2:1 με τον Μπάμφορντ. Στο δεύτερο μέρος τα “κεράσια” ήταν καταιγιστικά, έκαναν το 3:1 με τον Σολάνκε στο 64ο λεπτό, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σεμένιο έκανε το εμφατικό 4:1 βυθίζοντας της Λιντς.

Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 2:1

Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Σαουθάμπτον να είναι αυτή που τελικά άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Άρμστρονγκ έκανε το 1:0 και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι “καρακάξες” βρήκαν την ισοφάριση και με τον Γουίλσον, έκανε το 1:1, για την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Γουίλσον, που σκόραρε όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Νιούκαστλ όμως, με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, το αυτογκόλ του Γουόλκοτ και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Άγγλου, διαμόρφωσε το τελικό 3:1.

Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1:2

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Σίτι, που πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άλβαρες μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Ριμ, κέρδισε πέναλτι. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεσή του, κάνοντας από πολύ νωρίς το 1:0, σημειώνοντας το 50ο του φετινό τέρμα. Οι Λονδρέζοι κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφάρισαν σε 1:1 με τον Βινίσιους, που νίκησε τον Έντερσον. Οι Πολίτες συνέχισαν να πιέζουν, θέλοντας να πάρουν ξανά το προβάδισμα, με τον Γκρίλις να πλασάρει και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Λένο. Στο 36ο λεπτό, ο Άλβαρες με τρομερή κίνηση και εκπληκτικό σουτ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι πίεσε και για τρίτο τέρμα έτσι ώστε να κλειδώσει τη νίκη της, χωρίς όμως να φτάνει στην επίτευξή του. Έτσι, το 2:1 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τους Πολίτες να βρίσκονται στην κορυφή και στο +1 από την Άρσεναλ με παιχνίδι λιγότερο.//Μ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής στην Premier League: