Πήρε το βαθμό και κρατάει την πρωτιά η Ίντερ

Στο ντέρμπι κορυφής για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A, η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη (1-1) με τους “νερατζούρι” και έτσι το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι παρέμεινε στο +2 και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σταθερό ρυθμό εκατέρωθεν. Στο 15ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη στιγμή του ντέρμπι και ήταν από την πλευρά της Γιουβέντους. Ο Ραμπιό… έστρωσε την μπάλα στον Κιέζα και αυτός “έπιασε” το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια, η Ίντερ… ανέβασε στροφές και μέσα σε ένα τρίλεπτο είχε δυο τελικές φάσεις με την κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 18′ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Σέσνι και το σουτ του Τσαλχάνογλου στο 20′ να περνάει άουτ. Στο 27ο λεπτό, οι “μπιανκονέρι” προηγήθηκαν μετά από συνεργασία του επιθετικού διδύμου της. Ο Κιέζα τράβηξε πάνω του τρεις παίκτες των “νερατζούρι” και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Βλάχοβιτς με μία επαφή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ για το 1-0. Λίγο αργότερα, στο 33′, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, ο Τουράμ βγήκε στα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Μαρτίνες εκτέλεσε τον Σέσνι με διαγώνιο σουτ για το 1-1. Οι δυο ομάδες δεν είχαν κάποια σπουδαία ευκαιρία ακόμη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-1.

Με σαφώς χαμηλότερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και από τις δυο πλευρές. Η Ίντερ είχε το “πάνω χέρι” και την κατοχή της μπάλας. Στο 52′, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους και ήταν το σουτ του Τουράμ, το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Σέσνι. Καμία από τις δυο ομάδες δεν δημιουργούσε ευκαιρίες, με τα… αίματα να ανάβουν, καθώς οι μονομαχίες των παικτών γίνονταν όλο και πιο σκληρές. Οι “νερατζούρι” προσπάθησαν με κάποια… γεμίσματα στο τέλος να βρουν το “χρυσό γκολ” της νίκης, όμως αυτό δεν ήρθε και έτσι το ντέρμπι ανάμεσα στη Γιουβέντους και την Ίντερ ολοκληρώθηκε ισόπαλο (1-1).

ΓΚΟΛ: 27′ Βλάχοβιτς / 33′ Μαρτίνες
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 11′ Καμπιάζο, 79′ Κόστιτς, / 75′ Κουαδράδο
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ:
Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έφτασε τα 27 γκολ στην Serie A μέσα στο 2023, με τους δύο παίκτες της Ίντερ που μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος έχουν σημειώσει περισσότερα γκολ να είναι οι Ντιέγκο Μιλίτο (28 γκολ το 2012) και Κρίστιαν Βιέρι (28 το 2001).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Γκάτι (80′ Ίλινγκ), Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Καμπιάζο, Μακένι, Νικολούσι (61′ Λοκατέλι), Ραμπιό, Κόστιτς (89′ Σάντρο), Κιέζα (80′ Μίλικ), Βλάχοβιτς (80′ Κεν).

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ζόμερ, Νταρμιάν, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (70′ Κουαδράδο), Μπαρέλα (88′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (83′ Ασλάνι), Μικίταριαν, Ντιμάρκο (70′ Αουγκούστο), Τουράμ (88′ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες.