Ούτε στο Σαλέρνο τα κατάφερε η Λάτσιο

Η Σαλερνιτάνα νίκησε στην έδρα της την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, πραγματοποιώντας φοβερό δεύτερο ημίχρονο, με κομβικό τον Γρηγόρη Κάστανο. Το τελικό σκορ “έδειξε” το 2-1 για τους γηπεδούχους!

Ο Κύπριος μέσος ισοφάρισε για την οικοδέσποινα ομάδα και έφερε το ματς… τούμπα στο δεύτερο μισό, βάζοντας “φρένο” στην Λάτσιο. Έτσι, οι Ρωμαίοι έφυγαν με αρνητικό αποτέλεσμα από το “Στάντιο Αρέχι”, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, ενώ η ομάδα του Φιλίπο Ινζάγκι αποκόμισε την πρώτη της νίκη στο ιταλικό πρωτάθλημα για την σεζόν 2023/24.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ενεργοί από τους φιλοξενούμενους, με τον Εμίλ Μπόχινεν να πραγματοποιεί την πρώτη καλή φάση στο 25′, παίρνοντας μία κοντινή μπαλιά και σουτάροντας από το όριο της περιοχής, βρίσκοντας το… οριζόντιο δοκάρι! Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Τσίρο Ιμόμπιλε ζήτησε πέναλτι, αφού έπεσε από μαρκάρισμα της άμυνας της Σαλερνιτάνα, αλλά ο Ιταλός διαιτητής, Αλεσάντρο Προντέρα, υπέδειξε την συνέχεια του ματς. Στο 43′ όμως, πραγματοποιήθηκε χρήση του βίντεο-ριπλέι, με την Λάτσιο να οδεύει προς την εκτέλεση από την “άσπρη βούλα”. Ο αρχηγός των “Λατσιάλι”, Τσίρο Ιμόμπιλε, ανέλαβε τα διαδικαστικά, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Μπενουά Κοστίλ, για το 1-0. Έτσι, ο Ιταλός διεθνής “σημείωσε” το 100ό του γκολ εκτός έδρας, στην πορεία του στην Serie A.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 56′, ο Γρηγόρης Κάστανος, διεκδίκησε το ριμπάουντ στην εστία της Λάτσιο και ισοφάρισε στο 1-1. Στο 59ο λεπτό, ο Κύπριος μέσος παραλίγο να νικήσει για ακόμη μία φορά τον Ιβάν Προβεντέλ, αλλά ο Ιταλός κίπερ αρνήθηκε. Στο επόμενο λεπτό, ο Φελίπε Άντερσον θέλησε να τροφοδοτήσει τον Ματία Ζακάνι, ο οποίος σημάδεψε λίγο πιο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 67′ όμως, η Σαλερνιτάνα έκανε το 2-1 με ένα δυνατό σουτ του Αντόνιο Καντρέβα από μακριά, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με αυτό το σκορ.

ΓΚΟΛ: Κάστανος 55′, Καντρέβα 66′ – Ιμόμπιλε 43′

Κίτρινες: Γκιόμπερ 43′, Ντανίλιουτς 54′, Ινζάγκι 65′, Μαγκιόρε 84′, Φάτζιο 89′, Κουλιμπαλί 90+4′ – Λατσάρι 32′, Κατάλντι 79′, Βετσίνο 90+4′.