Ξεκίνημα με το… δεξί για Ματσάρι

Οι πρωταθλητές Ιταλίας στο ντεμπούτο του 62χρονου τεχνικού στη νέα του θητεία στη Νάπολι πήραν τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Αταλάντα με σκορ 2-1.

Οι “παρτενοπέι” στο πρώτο τους ματς στη νέα εποχή Ματσάρι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 34ο λεπτό ο Ραχμάνι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή η μπάλα επαναπαύτηκε στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR υπέδειξε οφσάιντ. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και αυτή τη φορά δεν υπήρξε κάτι αντικανονικό. Ο Ντι Λορέντσο έβγαλε τη σέντρα ο Κβαρατσκέλια πήρε την κεφαλιά ο Καρνασέκι δεν είχε απάντηση και η Νάπολι έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τους πρωταθλητές Ιταλίας να πηγαίνουν με το σκορ υπέρ τους στα αποδυτήρια.

Στην επανέναρξη οι “Μπεργκαμάσκι” πήραν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς με τον Λούκμαν στο 54ο λεπτό. Ο Χάτεμπορ έκανε τη μπαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Νιγηριανός σέντερ φορ πρόλαβε τους αμυντικούς κάνοντας το 1-1. Στο 68ο λεπτό το VAR ξαναέπιασε δουλειά, αυτή τη φορά όμως έκανε να τους φιλοξενούμενους να χαμογελάσουν καθώς το γκολ του Πάσαλιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι Ναπολιτάνοι μετά από αυτό ισορρόπησαν το ματς και με βοήθεια από τον πάγκο έφτασαν στο γκολ που τους έδωσε και τους τρεις βαθμούς στο Μπέργκαμο. Στο 79ο λεπτό ο Όσιμεν που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς σέρβιρε στον Ελμάς και αυτός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Νάπολι να φεύγει από την έδρα της Αταλάντα με τους τρείς βαθμούς στις αποσκευές τους στη νέα εποχή Ματσάρι.