Νίκη γοήτρου για την Ρόμα στην “αιώνια πόλη”

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε της Ουντινέζε με 3-1 και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση του Ιταλικού πρωταθλήματος, βυθίζοντας την ομάδα από το Ούντινε στην 16η εκεί όπου θα χρειαστεί να δώσει μάχη για να μείνει στη κατηγορία.

Η Ρόμα φιλοξένησε την Ουντινέζε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, με τους “Ρωμαίους” να ψάχνουν την είσοδο τους στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παλεύει για την σωτηρία του. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αμυνθούν στο δικό τους μισό. Μετά από αρκετή πίεση, στο 20 λεπτό από ασίστ του Ντιμπάλα, ο Μαντσίνι με κεφαλιά νίκησε τον Σιλβέστρι, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα του. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τις ομάδες να αρέσκονται στο 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο θέλησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, για να μην κινδυνεύσουν στην συνέχεια, γνωρίζοντας πόσο απειλητικοί μπορούν να γίνουν οι φιλοξενούμενοι. Αυτό δεν συνέβη, καθώς η Ουντινέζε βρήκε το γκολ με τον Τοβέν στο 57ο λεπτό βάζοντας μια ακόμα δύσκολη αποστολή για την Ρόμα. Οι αλλαγές που έγιναν και από τις δυο πλευρές δεν φαινόταν να άλλαζε την εικόνα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για να περάσουν μπροστά, πετυχαίνοντας το γκολ που χρειάζονταν με τον κορυφαίο της αναμέτρησης, τον Πάουλο Ντιμπάλα στο 81ο λεπτό. Το τελικό 3-1, διαμορφώθηκε από τον Ελ Σαραουΐ για τον θρίαμβο της ομάδας της πρωτεύουσας, το οποίο ήταν το τελικό σκορ με τους “Ρωμαίους” να παίρνουν μια νίκη δια “πυρός και σιδήρου” καθώς η Ουντινέζε προσπάθησε να κάνει την ζημιά, αλλά στο τέλος δεν δικαιώθηκε.