Απέδρασε με “ήρωα” Μπεράρντι η Σασουόλο | Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις η Φροζινόνε

Οι “νερόβέρντι”, με τον Ιταλό επιθετικό να σημειώνει το… χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις, πανηγύρισαν ένα σπουδαίο “διπλό”, επικρατώντας της Έμπολι στο “Stadio Carlo Castellani” για την 13 αγωνιστική της Serie A. Μάλιστα, το ίδιο σκηνικό πραγματοποιήθηκε και στο “Stadio Benito Stipre” με την Φροζινόνε να επικρατεί της Τζένοα, χάρη το γκολ του Μοντερίζι στο 90’+4′.

Έμπολι-Σασουόλο 3-4

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Stadio Carlo Castellani”. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις τον αγώνα, καθώς βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 4′. Ο Καπούτο με ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα στην σεζόν. Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Μόλις, οκτώ λεπτά από το τέρμα που δέχθηκαν, η Σασουόλο πίεσε και βρήκε το… μονοπάτι της ισοφάρισης πολύ γρήγορα. Στο 12′, ο Πιναμόντι με μια δύσκολη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Μάλιστα, ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα πέντε τέρματα στην Serie A, όντας σε μια εξαιρετική χρονιά. Οι φιλοξενούμενοι, με την ψυχολογία του γκολ πίεσαν για την ανατροπή. Οι “νεροβέρντι” παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, πήραν το προβάδισμα με το Ματέους Ενρίκε στο 22′. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση. Στο 30′, ο Φατσίνι με ένα εξαίσιο τελείωμα πραγματοποίησε το 2-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, σε ένα.. τρελό πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο, η Σασουόλο είχε την κατοχή, έλεγχε τον ρυθμό και απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο 65′. Ο Μπεράρντι με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-2, φτάνοντας τα έξι τέρματα στην σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον αγώνα και δεν απειλούνταν, ωστόσο στο 88′ “πάγωσαν” με το τέρμα του Κοβαλένκο. Ο Μπεράρντι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στις καθυστερήσεις έκανε το 4-3, χαρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό στη Σασουόλο.

Φροζινόνε-Τζένοα 2-1

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, η Φροζινόνε πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Τζένοα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34′ με τον Σούλε, ο οποίος διανύει μια εξαιρετική σεζόν και έφτασε τα 6 τέρματα στην Serie A. Oι φιλοξενούμενοι, είχα την αντίδραση και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 38′, ο Μαλινόφσκι με ένα υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε. Η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Η Φροζινόνε προσπαθούσε να πιέσει χωρίς αντίκρισμα. Η Τζένοα έβρισκε φάσεις στις αντεπιθέσεις, ενώ είχε συμπαγή άμυνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, στις καθυστερήσεις του ματς. Στο 90’+4′ ο Μοντερίζι έκανε το 2-1 και χάρισε μια σπουδαία νίκη στη Φροζινόνε.