Μοιρασιά στη “Γαλικία”

Θέλτα και Αλαβές πήραν από ένα βαθμό, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο “Μπαλαΐδος” στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της La Liga.

Μετά από ένα ματς με αρκετές φάσεις στο Βίγκο, η Θέλτα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Αλαβές. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έμειναν και με δέκα παίκτες από το 68ο λεπτό λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λούκα ντε λα Τόρε, ενώ ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 63′.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Θέλτα κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα στο 35ο λεπτό με το αυτογκόλ του Μαρίν, όμως η Αλαβές με την έναρξη του δεύτερου μέρους ανέβασε “στροφές” και βελτίωσε την εικόνα της. Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι στο 73ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με το γκολ που πέτυχε ο Σάμου Ομορόντιον.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν για το “χρυσό γκολ” της νίκης, όμως καμία δεν κατάφερε να το πετύχει και έτσι μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας στο Βίγκο σε ένα σημαντικό ματς για τη “μάχη” της παραμονής στο πρωτάθλημα της La Liga.