Διπλό κορυφής η εντυπωσιακή Χιρόνα | Εύκολα η Ρεάλ την Λας Πάλμας

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι τρεις αγώνες από το αποψινό πρόγραμμα για την 7η αγωνιστική της La Liga, με την εκπληκτική Χιρόνα να κερδίζει με 2-1 την Βιγιαρεάλ. Εύκολα η ομάδα του Αντσελότι την Λας Πάλμας με 2-0. Χωρίς νικητή το Μπιλμπάο – Χετάφε (2-2).

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χετάφε

Οι Βάσκοι υποδέχτηκαν στο Σαν Μαμές την Χετάφε, με στόχο να συνεχίσουν τις θετικές εμφανίσεις τους. Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας καθώς στο 6′ ο αριστερός οπισθοφύλακας της Μπιλμπάο, Γιούρι Μπερτσίτσε άνοιξε το σκορ και έδωσε από νωρίς το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Βάσκοι έμειναν με δέκα παίκτες λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Σάντσετ αντίκρυσε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμα. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υπερασπίστηκε το υπέρ της σκορ 1-0, παγώνοντας ανά διαστήματα τον ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια. Η Χετάφε μπήκε αρκετά δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 51′ με τον Γκαστόν Άλβαρεζ. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, πήρε ξανά ”κεφάλι” στην αναμέτρηση με ένα έξοχο σουτ του Ινάκι Γούιλιαμς στο 62′. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αρκετά για το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο κατάφεραν να πετύχουν στο 83′ με τον Λατάσα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Βιγαρεάλ – Χιρόνα

Το ”κίτρινο υποβρύχιο” φιλοξένησε την μέχρι ώρα έκπληξη του πρωταθλήματος, Χιρόνα. Οι φιλοξενούμενη καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, η Βιγιαρεάλ ”πάτησε” αρκετές φορές στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να μπορέσει να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 48′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνι Παρέχο. Η απάντηση της Χιρόνα ήρθε αρχικά στο 57′ με τον Αρτέμ Ντόβμπικ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Έρικ Γκαρσία γύρισε ”τούμπα” το παιχνίδι. Η Χιρόνα κυριάρχησε σε άλλη μία αναμέτρηση και συνεχίζει να μοιράζει… εγκεφαλικά στον φίλαθλο κόσμο του Ισπανικού ποδοσφαίρου, καθώς πήρε άλλους τρεις βαθμούς και πλέον απολαμβάνει μόνη την 1η θέση του πρωταθλήματος με 19 βαθμούς.

Ρεάλ Μαδρίτης – Λας Πάλμας

Μετά την ήττα με 3-1 από την Ατλέτικο, η Ρεάλ επιζητούσε την επιστροφή στις νίκες, η ”Βασίλισσα” πολιορκούσε την άμυνα της Λας Πάλμας στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με Χοσελού (21′) και Νάτσο (33′), με το γκολ εν τέλει να έρχεται στις  το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις με εξαιρετικό τελείωμα του Μπραχίμ Ντίαζ μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο μισό η Ρεάλ αύξησε τα τέρματά της με μία άπιαστη κεφαλιά του Χοσελού στο 54′, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι διατήρησε το υπέρ της σκορ με σχετική ευκολία και επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις της.