Κυριαρχική εμφάνιση με “πεντάρα” για τη Σεβίλλη

Κανένα περιθώριο δεν άφησε στην Αλμερία η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, αφού έπαιξε απόλυτο ποδόσφαιρο και “εξαφάνισε” την έτερη ομάδα της Ανδαλουσίας, με σκορ 5-1 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”.

Όντας καταιγιστική με τρία γκολ και όμορφο ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος και με τον Έρικ Λαμέλα να βάζει το “κερασάκι στην τούρτα” στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη επικράτησε με άνεση στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας. Οι Σεβιγιάνοι κατέκτησαν με αυτόν τον τρόπο ένα πολύτιμο τρίποντο που τους ανεβάζει στην 11η θέση της La Liga, ενώ η ομάδα του Βιθέντε Μορένο παραμένει στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κυριαρχικοί από το πρώτο λεπτό ήταν οι Σεβιγιάνοι, αφήνοντας μηδενικά περιθώρια στην Αλμερία. Στο 7′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Εν Νεσίρι ο οποίος πήρε το ριμπάουντ, όταν η μπάλα χτύπησε το δοκάρι από την κεφαλιά του Μπαντέ. Το 2-0 δεν άργησε καθόλου, αντιθέτως ήρθε στα… καπάκια. Στο 8′ ο Λουκεμπάκιο εκτέλεσε άψογα από την άκρη της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” του Μαξιμιάνο.

Η πολιορκία συνεχίστηκε και ο Βέλγος εξτρέμ απείλησε με ένα… ακροβατικό γυριστό σουτ στο 21′, αλλά ο Πορτογάλος γκολκίπερ των φιλοξενούμενων εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Παρότι ο ρυθμός έπεσε αισθητά για τα επόμενα 15 λεπτά, η Σεβίλλη είχε την υπεροχή στην κατοχή και την κυκλοφορία σταθερά. Τελικά, το 3-0 ήταν αναπόφευκτο, καθώς ο Σούσο, με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Μαξιμιάνο στο 38′, “σφραγίζοντας” έτσι ένα εύκολο τρίποντο για την ομάδα του, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Η… τεσσάρα ήταν σύντομα γεγονός για τους Σεβιγιάνους οι οποίοι σκόραραν ξανά στο 51′, έπειτα από εκπληκτικό ομαδικό παιχνίδι. Ο Λαμέλα μπήκε στη λίστα των σκόρερ με ένα εύκολο τέρμα, υποδεχόμενος την παράλληλη συρτή σέντρα του Πεντρόσα, κάνοντας το 4-0. Η Αλμερία κατάφερε επιτέλους να αντεπιτεθεί με το εύστοχο πέναλτι του Σουάρες στο 71′, όμως ήταν πια πολύ αργά για να αλλάξει άρδην η κατάσταση.

Το ματς είχε αποκτήσει μία… άγρια ομορφιά μετά το γκολ του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού, όμως ο ρυθμός δεν είχε καμία σχέση με το υπόλοιπο ματς, παρά τις προσπάθειες της Αλμερία. Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ κέρδιζαν φάουλ, κρατούσαν σωστά την κατοχή, αμύνονταν επαρκώς και προκαλούσαν τον εκνευρισμό μερικές φορές των αντιπάλων τους.

Σε όλα αυτά, πρόσθεσαν ακόμα ένα γκολ με τον Κίκε Σάλας ο οποίος στις καθυστερήσεις, σκόραρε με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, εκτελώντας τον αβοήθητο Μαξιμιάνο και ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη του σκορ.//ΓΑ

ΓΚΟΛ: 7′ Ελ Νεσίρι, 8′ Λουκεμπάκιο, 38′ Σούσο, 51′ Λαμέλα, 71′ Σουάρες (πέναλτι), 90+2′ Σάλας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 70′ Νάβας, 77′ Καΐκι, 84′ Σούσο, 86′ Μπαμπά, 90+1′ Λαμέλα