Γκέλα στο νησί των Βαλεαρίδων για την Μπαρτσελόνα

Απώλεια για τους “μπλαουγκράνα” στην έδρα της Μαγιόρκα, που “κλείδωσε” την πρωταθλήτρια Ισπανίας και πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό (2-2), με τις Χιρόνα και Ρεάλ Μαδρίτης να έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν τους Καταλανούς στην κορυφή.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στη Μαγιόρκα, κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά απέτυχε να πάρει τη νίκη στις Βαλεαρίδες Νήσους και το τελικό 2-2 στο “Σον Μοίς” για την 6η αγωνιστική της La Liga δίνει την ευκαιρία στις Χιρόνα και Ρεάλ Μαδρίτης να προσπεράσουν τους Καταλανούς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Νησιώτες μπήκαν πιεστικοί στο ματς και δημιουργούσαν προβλήματα στο build-up της “Μπάρτσα”. Στο 8′ ο Τερ Στέγκεν έκανε τραγικό λάθος, ο Σάντσεθ έκλεψε την μπάλα στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια την γύρισε στον Μουρίκι, ο οποίος άνοιξε το σκορ από κοντά. Η Μπαρτσελόνα ήταν ακίνδυνη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά… ζωηροί. Oι “μπλαουγκράνα” έφεραν το ματς στα μέτρα τους, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν τη Μαγιόρκα. Στο 39′ οι Καταλανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Φοβερό σλάλομ του Γκάβι, πάσαρε στον Φεράν Τόρες που από την καρδιά της περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ραΐκοβιτς. Η “Μπάρτσα” βρήκε τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 41′, με τον κεραυνό του Ραφίνια να καταλήγει στα δίχτυα του κίπερ των γηπεδούχων. Κόντρα στη ροή των τελευταίων λεπτών του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα. Ελεύθερο του Ραΐκοβιτς, κεφαλιά πάσα του Μουρίκι, έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Αμπντόν και εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν για το 2-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά και στο 55′ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο “κεραυνός” του Ζοάο Φέλιξ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ραΐκοβιτς. Πρώτη επαφή με την μπάλα για τον Γιαμάλ στο 65′, μπήκε στην περιοχή, δέχτηκε τάκλιν από τον Νάστασιτς, έπεσε και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο VAR τον κάλεσε να δει τη φάση στο βίντεο και έπειτα από πολλά ριπλέι πήρε την απόφαση πίσω. Το τέμπο ήταν χαμηλό στο δεύτερο 45λεπτο, με την Μπαρτσελόνα να δυσκολεύεται να απειλήσει τα καρέ των γηπεδούχων. Στο 75′ όμως οι παίκτες των “μπλαουγκράνα” έκρυψαν την μπάλα, ο Κανσέλο από δεξιά έβγαλε χαμηλή παράλληλη μπαλιά, ο Λεβαντόφσκι περνάει από πάνω της και ο Φερμίν από κοντά σκόραρε για το 2-2. Ο 20χρονος Ισπανός μέσος πέτυχε το “παρθενικό” τέρμα του με την πρώτη ομάδα της Μπαρτσελόνα (σε τρεις συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις), όντας προϊόν της φημισμένης Μασία. Οι Καταλανοί έψαξαν το γκολ της νίκης μέχρι το τέλος, αλλά δεν το βρήκαν και έτσι έφυγαν από το “Son Moix Stadium” με την ισοπαλία (2-2), με τον Κάιλ Λάριν στο 90’+7′ να χάνει τεράστια ευκαιρία από πλεονεκτική θέση για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 8′ Μουρίκι, 45’+3′ Αμπντόν / 41′ Ραφίνια, 75′ Φερμίν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48′ Ροντρίγκεθ, 61′ Νάστασιτς / 36′ Ρομέου
ΔΟΚΑΡΙ: – / 55′ Ζοάο Φέλιξ

Μαγιόρκα: Ραΐκοβιτς, Γκονσάλες (85′ Βαν ντερ Χέιντεν), Βάλιεντ, Νάστασιτς, Κοπέτε, Μαφέο (35′ Κόστα), Ροντρίγκεθ (85′ Μορλάνες), Σάντσεθ (61′ Λάριν), Κόστα, Μουρίκι, Αμπντόν (61′ Νταρντέρ).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Μαρτίνεθ (78′ Κουντέ), Αραούχο, Μπαλντέ, Γκουντογκάν, Ρομέου (64′ Φερμίν), Γκάβι, Ραφίνια, Τόρες (58′ Λεβαντόφσκι), Φέλιξ (64′ Γιαμάλ).