Με απίστευτο Σκαμάκα νίκησε εύκολα την Έμπολι

Η Αταλάντα επικράτησε άνετα με 3-0 επί της Έμπολι στο “Κάρλο Καστελάνι” για την 10η αγωνιστική της Serie A και πήρε σημαντική νίκη που την οδηγεί στις πρώτες τέσσερις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Έμπολι παραμένει στους οκτώ βαθμούς χωρίς νίκη, παρότι προσπάθησε να αποσπάσει βαθμό ή βαθμούς για να αποφύγει έστω και προσωρινά την ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά, η Αταλάντα δεν έδειξε κουρασμένη, προερχόμενη από Ευρωπαϊκό αγώνα στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας για το Europa League και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ”περνώντας” εύκολα από την έδρα της Έμπολι.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Αταλάντα, καθώς στο 5′ o Αντεμόλα Λούκμαν βρήκε τον Τζιανλούκα Σκαμάκα και αυτός με ένα υπέροχο τελείωμα άνοιξε το σκορ. Η Έμπολι δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στην συνέχεια με την Αταλάντα να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας από νωρίς στον αγώνα. Στο 17′ ο Σκαμάκα έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μπερίσα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 29ο λεπτό με τον Τέουν Κουπμάινερς.

Στο δεύτερο μισό, η Αταλάντα μπήκε στο γήπεδο όπως και στο πρώτο ημίχρονο, με γκολ στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, στο 51′ και πάλι ο Σκαμάκα εκτέλεσε εύστοχα τον τερματοφύλακα της Έμπολι και έδωσε ”αέρα” τριών τερμάτων στην ομάδα του. Στην συνέχεια του αγώνα το σύνολο του Γκασπερίνι κυριάρχησε και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του, Αουρέλιο Αντρεατσόλι. Το παιχνίδι έληξε με το ευρύ σκορ 3-0 υπέρ της Αταλάντα.