Μυθική ανατροπή σε 24 λεπτά για την Κάλιαρι

Φοβερός αγώνας πραγματοποιήθηκε στο “Ούνιπολ Ντόμους”, όπου η Φροζινόνε κέρδιζε το σύνολο του Κλαούντιο Ρανιέρι με 3-0 στο 72′, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το γυρίσουν σε 4-3.

Πρόκειται για ανατροπή που δεν έχει προηγούμενο! Ο Ματίας Σουλέ σκόραρε δις για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπρεσκιανίνι να… νομίζει ότι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Από το 72′ μέχρι το 90’+9′ η Κάλιαρι σκόραρε τέσσερα γκολ και πήρε την πολυπόθητη νίκη, όντας ουραγός!

Αν και η Κάλιαρι είχε την πρώτη καλή στιγμή, στο 18′, με τον Ματέο Πράτι να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και δέχτηκε γκολ πέντε λεπτά αργότερα, στο 23′. Ο Ρέινιερ “τροφοδότησε” τον Ματίας Σουλέ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0. Ωστόσο, η Κάλιαρι είχε μία ακόμη ευκαιρία και μάλιστα… τεράστια. Πιο συγκεκριμένα, στο 28ο λεπτό υπήρξε χέρι από παίκτη της Φροζινόνε, μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το βίντεο-ριπλέι και να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Μάρκο Μανκόσου, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 31′, ο Γιάκουμπ Γιάνκτο δεν σκόραρε ξανά για την Κάλιαρι και στο 37′ οι γηπεδούχοι τους… τιμώρησαν. Λίγο πριν μπουν στα αποδυτήρια, ο Ματίας Σουλέ σκόραρε για δεύτερη φορά, κάνοντας εξαιρετική κούρσα και σουτάροντας μέσα από την περιοχή.

Μετά την παύση του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, η Φροζινόνε έκανε το 3-0, με τον Μάρκο Μπρεσκιανίνι να διευρύνει του σκορ, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία. Ωστόσο, στο 72′, ο Γκαετάνο Οριστάνιο νίκησε τον Στέφανο Τουράτι και μείωσε σε 3-1. Δεν σταμάτησε εκεί όμως η αντίδραση της Κάλιαρι, αφού ο Αντουάν Μακουμπού εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Φροζινόνε και έκανε το 3-2. Στο 90+4′, ο Λεονάρντο Παβολέτι έκανε το 3-3 και το γήπεδο… πήρε φωτιά. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 90+9′, όταν ο 34χρονος επιθετικός έκανε το 4-3 και ολοκλήρωσε μία ανατροπή… που δεν έχει προηγούμενο.