Επέστρεψε στις νίκες η Τορίνο

Οι “ταύροι” τα βρήκαν… δύσκολα κόντρα στη Λέτσε, όμως παρόλα αυτά, άντεξαν και πήραν τη νίκη με 1-0 στην αναμέτρηση για την 10η αγωνιστικής της Serie A.

Η Τορίνο γεύτηκε ξανά τη… χαρά της νίκης μετά από πέντε αγωνιστικές καθώς επικράτησε 1-0 της Λέτσε εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης στροφής της Serie A και πήρε το τρίποντο που την ανέβασε στην 13η θέση με 12 βαθμούς. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη 10η θέση με 12 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα. Λέτσε και Τορίνο δημιούργησαν φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 31ο λεπτό. Ο Μπάντα πήρε το ριμπάουντ μπροστά από την εστία και σούταρε, με τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς να λέει “όχι”. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μπουοντζιόρνο με όμορφη προσωπική του ενέργεια σούταρε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Λέτσε σε θέση κυνηγού προσπαθώντας να βρει το τέρμα που θα έφερνε την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Στο 59ο λεπτό όμως, η Τορίνο απείλησε ξανά και έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ. Ο Βαλεντίνο Λαζάρο έκανε τη σέντρα, ο Σανάμπρια έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ της Λέτσε. Στα τελευταία λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος και την Τορίνο να παίρνει τη νίκη.