Ανέβηκε στην κορυφή με ήρωα Καμπιάσο

Η “Βέκια Σενιόρα” αν και όλα έδειχναν πως θα σκοντάψει κόντρα στη Βερόνα, πήρε τη νίκη που την ανέβασε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση χάρις στο τέρμα του Ιταλού μπακ στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν εξ’ αρχής από πολύ νωρίς για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 13ο λεπτό οι “ζέβρες” άνοιξαν το σκορ με τον Κίν που με δυνατό σουτ νίκησε τον πορτιέρο της Βερόνας κάνοντας το 1-0, η φάση όμως ελέγχθηκε από τον VAR και εντοπίστηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι ο διαιτητής όμως παρότι έκανε on field review διέταξε συνέχεια στο παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο πάλι οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ, πάλι με τον Κίν, παλί όμως ο διαιτητής μετά από εξέταση του VAR ακύρωσε το τέρμα του Ιταλού επιθετικού. Η Γιουβέντους είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς με τον Κιέζα να εξαπολύει ένα σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι. Την τελευταία μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο η “Μεγάλη Κυρία” σπατάλησε ο Γιλντίζ που δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αν και όλα έδειχναν πως δεν θα κατάφερνε να πάρει τη νίκη, ο Καμπιάσο σαν απο μηχανής Θεός σκόραρε δίνοντας την νίκη στην ομάδα του στην τελευταία φάση του αγώνα.