Ο Ζιρού… ήθελε, αλλά η Νάπολι έσωσε το βαθμό

Μετά από ένα εντυπωσιακό ντέρμπι, η Μίλαν προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ του Γάλλου επιθετικού, όμως οι “παρτενοπέι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν το βαθμό για την 10η αγωνιστική της Serie A.

Το ματς ξεκίνησε με… φρενήρη ρυθμό εκατέρωθεν. Στο δεύτερο λεπτό, η Μίλαν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζιρού να εκτελεί μέσα από την περιοχή, όμως η παρέμβαση του Ντι Λορέντσο ήταν έγκυρη. Οι “ροσονέρι” συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη του πρώτου τέρματος και αυτό ήρθε στο 22ο λεπτό. Ο Πούλισικ έβγαλε τη σέντρα, ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά, ο Μερέτ προσπάθησε για την επέμβαση, αλλά ήρθε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 26′, η Νάπολι προσπάθησε να… απαντήσει άμεσα, όμως ο Πολιτάνο αστόχησε από το δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Κβαρατσχέλια. Λίγο αργότερα, στο 31ο λεπτό, ο Καλάμπρια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ζιρού ξανά με κεφαλιά έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Μίλαν και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Οι “παρτενοπέι” προσπάθησαν να βρουν… απάντηση στα γκολ της Μίλαν, όμως δεν είχαν τους κατάλληλους χώρους. Στο 41ο λεπτό, το σύνολο του Πιόλι… άγγιξε το τρίτο γκολ. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Ερναντές γύρισε την μπάλα, ο Ρέιντερς πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τη Μίλαν να έχει το “πάνω χέρι”.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε… ιδανικά για τη Νάπολι, η οποία στο 50ο λεπτό, κατάφερε να μειώσει το σκορ του ντέρμπι. Ο Πολιτάνο με τρομερή κίνηση… άδειασε τον Τεό Ερναντές και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μενιάν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 63ο λεπτό. Ο Ρασπαντόρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, κέρδισε τον Μενιάν, ισοφαρίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 80ο λεπτό, ο Ρασπαντόρι πήγε να… επαναλάβει το προηγούμενο τέρμα που σημείωσε, όμως το φάουλ που εκτέλεσε πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 90ο λεπτό μάλιστα, οι “παρτενοπέι” έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νέιταν. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μίλαν… άγγιξε το “τρίποντο”, καθώς έχασε μία σπουδαία ευκαιρία. Ο Καλάμπρια πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2.

ΓΚΟΛ: 50′ Πολιτάνο, 63′ Ρασπαντόρι / 22′, 31′ Ζιρού