Ξεκίνημα με… τεσσάρα η Μονακό | “Γκέλα” στο ντεμπούτο του Αουγκούστο

Με αρκετές ανατροπές και πολλά γκολ ολοκληρώθηκαν τα μεσημεριανά ματς της τρίτης ημέρας της 1ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα. Οι Μονεγάσκοι έκλεψαν τις εντυπώσεις με τις επιθετικές τους επιδόσεις.

Ένα ματς με πολλά γκολ και ανατροπές διεξήχθη στο “Stade Gabriel-Montpied“. Η γηπεδούχος Κλερμόν άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ με τον Βιετέσκα. Η Μονακό ωστόσο ισοφάρισε στο 26′ με τον Βάντερσον και προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο (46′) με τον Μπεν Γιέντερ. Ο Μουχαμέντ Τσαμ δημιούργησε νέα ισοπαλία στο 53′, όμως ο Μπεν Γιέντερ σκόραρε ξανά στο 70′, ενώ ο Ακλιούς στο 90’+3′ διαμόρφωσε το τελικό 4:2.

Το “Stade de la Mosson” πάγωσε πολύ νωρίς, με τον Λορίς να κάνει το 1:0 για τη Χάβρη στο 6′. Η Μονπελιέ αντέδρασε, έστω κι αν άργησε, ανατρέποντας πλήρως το σκορ μέσα σε δύο λεπτά. Αμφότερα τα τέρματα τα πέτυχε ο Άνταμς, στο 58′ και το 60′. Ωστόσο, ο Γκραντσίρ στο 90’+1′ προκάλεσε… νέα παγωμάρα για το 2:2. Τέλος, στο “Stade de la Beaujoire” η Ναντ έχασε με 2:1 από την Τουλούζ. Ο Μοσταφά Μοχάμεντ άνοιξε το σκορ στο 13′ με χτύπημα πέναλτι και ο Αμπουκλάλ… έφερε ισορροπία για τους φιλοξενούμενους στο 62′. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από τον Νικολάισεν στο 90’+1′. Ο Ντάγκλας Αουγκούστο αγωνίστηκε στο τελεύταίο 20λεπτο.

Κλερμόν – Μονακό 2:4
(7′ Βιετέσκα, 53′ Μουχάμεντ Τσαμ – 26′ Βάντερσον, 43, 70′ Μπεν Γιέντερ, 90’+3′ Ακλιούς)

Μονπελιέ – Χάβρη 2:2
(58′, 60′ Άνταμς – 6′ Λορίς, 90’+1′ Γκράντσιρ)

Ναντ – Τουλούζ 1:2
(13′ Μοσταφά Μοχάμεντ – 62′ Αμπουκλάλ, 90’+1′ Νικολάισεν)