Θετικό ξεκίνημα για τη Μαρσέιγ πριν τον Παναθηναϊκό

Mε το “δεξί” μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα της Ligue 1 η αντίπαλος του “τριφυλλιού” στα προκριματικά του Champions League, καθώς επικράτησε με 2:1 της Ρεμς στην πρεμιέρα.

Λίγο πριν την έναρξη της πρεμιέρας της Μαρσέιγ κόντρα στη Ρεμς για το φετινό πρωτάθλημα της Ligue 1, οι φίλαθλοι των Μασσαλών μετέτρεψαν το “Βελοντρόμ” σε εκδήλωση στη μνήμη του Μιχάλη έχοντας σηκωμένα πανό αφιερωμένα σε εκείνον.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο κόουτς Μαρθελίνο είχε πραγματοποιήσει τέσσερις αλλαγές στο βασικό σχήμα των Μασσαλών σε σχέση με το ματς της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό, ενώ είδε και τον Φρανσουά Μουγκέ να τραυματίζεται και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 51ο λεπτό του ματς.

Η Ρεμς μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με προσπάθεια του Ίτο, “ξαφνιάζοντας” έτσι τους γηπεδούχους. Η Μαρσέιγ όμως αντέδρασε σύντομα και στο 23ο λεπτό ισοφάρισε με γκολ του Ουνάχι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν, με τους Μασσαλούς όμως να ψάχνουν το γκολ της νίκης και να έχουν το “πάνω χέρι”. Ο Μαρθελίνο άνοιξε το ροτέισιον, βγάζοντας τον Ομπαμεγιάνγκ, όμως αυτό δεν πτόησε το σύνολό του. Στο 73ο λεπτό, ο Βιτίνια κατάφερε να “χαρίσει” το τρίποντο στην ομάδα του, καθώς το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η Μαρσέιγ μπήκε με το “δεξί” στο φετινό πρωτάθλημα της Ligue 1, επικρατώντας με 2:1 στο “Βελοντρόμ”.//Γ.