Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Λιλ

Για την πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, οι “λιλουά” έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Νις (1:1), χάρη στο γκολ του Ντιακιτέ στο 90’+4′.

Το πρωτάθλημα της Ligue 1 έκανε σέντρα για την αγωνιστική περίοδο 2023-24, με τη Νις να υποδέχεται τη Λιλ και τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1:1.

Ο Γκαετάν Λαμπόρντ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους “αετούς”, που με όμορφο “τσιμπιματάκι” πέρασε την μπάλα πάνω από τον Λούκας Σεβαλιέρ και την έστειλε στα δίχτυα για το 1:0. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το σύνολο του Φραντσέσκο Φαριόλι θα έπαιρνε τη νίκη, ο Μπαφοντέ Ντιακιτέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους “λιλουά”, διαμορφώνοντας το τελικό 1:1.