Η Μπρεστ… σόκαρε τη Λανς στην πρεμιέρα

Με το… αριστερό ξεκίνησαν στη νέα αγωνιστική περίοδο οι δευτεραθλητές Γαλλίας, οι οποίοι ηττήθηκαν στο “Stade Francis-Le Blé” με 3:2 από την ομάδα του Έρικ Ρόι.

Νικηφόρα άρχισε η Μπρεστ τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν της Ligue 1. Αν και βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ διαφορά, οι “πειρατές” επιβλήθηκαν εντός έδρας της Λανς με 3:2, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων λίγο μετά τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, αλλά η Μπρεστ μείωσε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους και ισοφάρισε στο 55΄ με τον -πρώην παίκτη του ΟλυμπιακούΚένι Λαλά. Τελικά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 86′ και κράτησαν ως το τέλος το 3:2, με αποτέλεσμα να μπουν με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.//Α.