Βαθμός στην εκπνοή για την Λοριάν | “Παράσταση” για έναν στη Βρετάνη

Εύκολο μεσημέρι για την Μπρεστ, νίκησε 3-0 την Κλερμόν και συνεχίζει το κυνήγι του ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Μεγάλη ισοπαλία (1-1) για την ομάδα του Λε Μπρι στο Τουλούζ. Εύκολα η Μονακό (2-0) την Μονπελιέ.

Μονακό – Μονπελιέ

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9′, όταν ο Μιναμίνο σκόραρε μετά από ασταθή απόκρουση του Λεκόμπτ σε σουτ του Βάντερσον (1-0). Η πρώτη φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 15′ με το αδύναμο σουτ του Άνταμς. Στο 25′ ο Γκολόβιν επιχείρησε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ο Μπαλογκάν στο 42′ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Έτσι, το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η Μονπελιέ προσπάθησε να πιέσει, αλλά η απευθείας κόκκινη στον Κουγιατέ στο 67′ δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση της. Την χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μπεν Γεντέρ στο 92′ (2-0).

Μπρεστ – Κλερμόν

Η ομάδα της Βρετάνης πήρε ισχυρό προβάδισμα νίκης στα πρώτα 35 λεπτά. Αρχικά στο 20ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Ντελ Καστιγιό. Στη συνέχεια και το 35ο λεπτό ο Λάγκε κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και έκανε το 2-0. Ενδιάμεσα, στο 27′ ο Λαλά σημάδεψε το δοκάρι. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με την Μπρεστ να έχει σαφές προβάδισμα. Oι γηπεδούχοι “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη στο 51′ με τον Ντελ Καστιγιό να σκοράρει με ωραία προσωπική ενέργεια (3-0).

Τουλούζ – Λοριάν

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 15′ με το σουτ του Ντονούμ, αλλά ο κίπερ της Λοριάν απέκρουσε εντυπωσιακά. Το ίδιο έκανε και με το σουτ Σχμιντ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 31′ με σουτ του Γιόνγκβα και στο 42′ με τον Φάιβρε, χωρίς αποτέλεσμα και έτσι το ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και προηγήθηκαν στο 70′ με την κεφαλιά του Νταλινγκά (1-0). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει ωστόσο, την τελευταία τους κουβέντα και “έκλεψαν” τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Ντιένγκ στο 92′ (1-1).