Ανεβαίνει και βλέπει Ευρώπη η Ρεμς

Η ομάδα του Γουίλι Στιλ επικράτησε του Στρασβούργου με 2-1, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος της Ligue 1 και πλέον είναι κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Ρεμς ήθελε νίκη για να φτάσει στις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με τους παίκτες του Βιεϊρά να θέλουν να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη. Με το σφύριγμα της έναρξης οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση πολύ δυνατά, σκοράροντας μόλις το 10ο λεπτό με τον Ρίτσαρτσον να κάνει από την αρχή αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Στρασβούργου. Οι φιλοξενούμενοι έμεινα στο δικό τους μισό, καθώς αμύνονταν, με τους παίκτες της Ρεμς να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο. Η πίεση απέφερε καρπούς, με τον Νταραμί να σκοράρει στο 42ο λεπτό, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και από τις δυο πλευρές, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχυρό προβάδισμα, ενώ η ομάδα του θρυλικού Γάλλου χαφ δεν είχε πολλές επιλογές μεσοεπιθετικά, ούτε και τους χώρους για να δημιουργήσει. Οι δυο τεχνικοί έκαναν αλλαγές για να αλλάξουν την εικόνα των ομάδων τους, όμως αυτό δεν έγινε έως και τα τελευταία λεπτά. Στο 86′ όμως, ο Ελ Χάτζι κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ντε Σμιτ, με τον Γκαμεϊρό να το μετατρέπει σε γκολ, δυο λεπτά μετά, αλλάζοντας αρκετά την εικόνα του παιχνιδιού. Το τελικό 2-1 έβαλε την Ρεμς στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, θέλοντας να παραμείνει εκεί για να έχει την δυνατότητα εισόδου σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση, ενώ το Στρασβούργο έμεινε στους 13, δυο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΓΚΟΛ: 10′ Ρίτσαρτσον, 42′ Νταραμί, 88′ Γκαμεϊρό

Κίτρινες: 86′ Ντε Σμιτ, 93′ Σιλά

Ρεμς (Γουίλι Στιλ): Ντιούφ, Οκόμου, Αμπντελαχαμίντ, Αγκμπάντου, Μπούσι, Ντε Σμετ, Ρίτσαρτσον (90+1 Κονέ), Ματουσιβά, Τεουμά (78′ Νακαμούρα), Νταραμί (78′ Ντιακιτέ), Ίτο (85′ Κάντρα)

Στρασβούργο (Πατρίς Βιεϊρά): Σελς, Περίν, Νιαμσί (13′ Σιλά), Σενάγια, Γκίλμπερτ, Ντιαρά, Μουνγκά (61′ Άντζελο), Ντουκουρέ (75′ Σισοκό), Μπακόα (75′ Μοθιμπά), Γκαμεϊρό, Εμέγκα