Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Νις

Η ομάδα από την Νίκαια δεν είχε γνωρίσει την ήττα σε κανένα από τα 13 παιχνίδια πρωταθλήματος. Τα καναρίνια στο ντεμπούτο του Γκουβερνέκ στον πάγκο έσπασαν το αήττητο σερί παίρνωντας τη νίκη με 1-0.

Η Νις αν και μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και θα μπορούσε να σκοράρει σε ευκαιρίες των Ντάντε και Τουράμ δέχτηκε πρώτη τέρμα στο 25ο λεπτό. Ο Μολέτ πήρε το ριμπάουντ και πολύ ευκόλα έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά οι προσπάθειες των Γκεσάντ και Μοφί πέρασαν ελάχιστα άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με τα “καναρίνια” να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντ πήρε τη μπάλα στα πόδια της και λίγο έλειψε να πάρει και προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Ντάγκλας Αουγκούστο στο 63′, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στιγμές αργότερα ο Μοφί σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Λαφόντ είχε απάντηση κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Οι παίκτες του Γκουβερνέκ κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους μην επιτρέποντας στην ομάδα από την Νίκαια να φτάσει στην ισοφάριση, μάλιστα στο 86ο ο Σιμόν λίγο έλειψε να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Νις να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.