Δεν σηκώνει κεφάλι η Λυών

Ούτε η φυγή του Γκρόσο βοήθησε τα “λιοντάρια” που ηττήθηκαν με 3-2 στην έδρα της Λανς και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις επτά βαθμούς μετά από 13 αγωνιστικές. Σε “ευρωπαϊκή” θέση η Λανς.

O Αγώνας

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους. Μόλις στο 2′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την κεφαλιά του Μορέιρα. Με την συμπλήρωση του 15λεπτού, η Λυών άνοιξε το σκορ. Ο Ο’Μπράιεν αξιοποίησε την σέντρα του Νουάμα και έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση στο 26′ με τον Σαΐντ να ολοκληρώνει μια ωραία ομαδική προσπάθεια (1-1). Ο ίδιος επιχείρησε να κάνει την ολική ανατροπή στο 40′ χωρίς αποτέλεσμα. Τελευταία φάση του ημιχρόνου το σουτ του Λακαζέτ στο 41′.

Σε ακόμη μεγαλύτερο τέμπο το δεύτερο μέρος, με τον Αλβέρο να υποκύπτει σε πέναλτι στο 51′ και τον Φρανκόφσκι να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (2-1). Ένα προβάδισμα που παραλίγο να διευρυνθεί στο 65′ με τον Μεντίνα αλλά ο Άντονι Λόπεζ μπλόκαρε. Εφτά λεπτά μετά το σκορ ήρθε σε ισορροπία ξανά με τον Ο’Μπράιεν να σκοράρει μετά από σέντρα του Ακουόκο. Η Λυών, ωστόσο, δεν κατάφερε να διατηρήσει την ισοπαλία, αφού μόλις δυο λεπτά αργότερα (74′) η Λανς σκόραρε για τρίτη φορά με τον Φρανκόφσκι έπειτα από ασίστ του Αγκιλάρ (3-2). Η ομάδα του Χάισε μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της 3-2, παρά την κόκκινη του Σοτοκά στο 91′.