Παριζιάνικο προβάδισμα κορυφής με Εμπαπέ και Βιτίνια

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το δέκατο λεπτό λόγω της κόκκινης του Ντοναρούμα, η Παρί Σεν Ζερμέν έφυγαν με το… διπλό (2-0) από τη Χάβρη και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την Παρί, αφού στο 10′ είδε τον τερματοφύλακα της να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη, για επικίνδυνη προβολή στον Κασιμίρ σε διεκδίκηση της μπάλας εκτός περιοχής. Οι Παριζιάνοι ξεπέρασαν το σοκ σχετικά γρήγορα, με τον… συνήθη ύποπτο Εμπαπέ να ανοίγει το σκορ στο 23΄μετά από ασίστ του Ντεμπελέ (1-0). Ο Γάλλος σκόραρε και δέκα λεπτά αργότερα, αλλά ο βοηθός καταλόγισε οφσάιντ. Oι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, με σουτ του Κασιμίρ να περνάει άουτ στο 42′.

Στο δεύτερο μέρος, η Χάβρη ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με το σουτ του Μπαγιό να μπλοκάρει εύκολα ο Τένας. Στο 60′ ο Ντεμπελέ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του πέρασε οριακά εκτός. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 78′ με τον Αλιούι να μην μπορεί να σκοράρει εξ’ επαφής και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να τον σταματά. Στο 89′ ο Βιτίνια “τελείωσε” την υπόθεση νίκη κάνοντας το 2-0, με σουτ από το ύψος της περιοχής και ασίστ του Ουγκάρτε.