“Νίκη-ανάσα” για την Τουλούζ | Απέδρασε από τη Ναντ η Κλερμόν

Οι “μωβ” πήραν σημαντικό τρίποντο (1-0) στην έδρα Μετς ξεκολλώντας από την επικίνδυνη ζώνη. Κομβική νίκη της Κλερμόν (2-1) με “χρυσό” σκόρερ τον Αλεβινά στο τέλος. Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Μπρεστ, επικρατώντας με 2-0 της Μονπελιέ.

Mπρεστ – Μονπελιέ

Στο 20′ ο Μουνιέ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους  και δύο λεπτά αργότερα το πέτυχε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρξε οφσάιντ. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια σημαντική φάση από τις δύο ομάδες για να πετύχουν το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης. Στο 48′ η Μπρεστ άνοιξε το σκορ με τον Μανιέτι να ευστοχεί από εύκολη θέση (1-0). Με την συμπλήρωση μίας ώρας ο Λάγκε αστόχησε από πλεονεκτική θέση για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Το πέτυχε, ωστόσο, ο Λε Ντουαρόν στο 90+2′ εδραιώνοντας την ομάδα της Βρετάνης στην 3η θέση.

Ναντ – Κλερμόν

Οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις για να προηγηθούν με τους Καντεγουέρε και Μογιέ αλλά η Κλερμόν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στον 29′ με τον Νίκολσον (1-0). Στο 40′ η Ναντ ζήτησε πέναλτι σε χέρι αλλά ο Λεσόργκ μετά από την εξέταση του βίντεο δεν έδειξε παράβαση. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ομάδα του Γκουρβενέκ ισοφάρισε με τον Μογιέ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τραορέ (1-1). Στο 74′, ωστόσο, η γηπεδούχος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τραορέ. Η Κλερμόν το εκμεταλλεύτηκε και με “χρυσό” γκολ του Αλεβινά στο 90′ πήρε κομβικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής (2-1).

Μετς – Τουλούζ

Οι “μωβ” κέρδισαν πέναλτι στο 11ο λεπτό μετά από ανατροπή του Σιέρο μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 στέλνοντας την μπάλα στην αριστερά γωνία. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου είχε αρκετή ένταση με τον διαιτητή να δείχνει πέντε κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα εικοσάλεπτο μεταξύ των οποίων και στον Λάζλο Μπόλονι. Στο 70′ η ομάδα του έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης στον Χερέγ και έτσι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους 1-0.